Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Co jiného je ctnost, než svobodná volba toho, co je dobré?"

- Alexis de Tocqueville

Další příspěvky v rubrice

- Vážně věříte, že potřebujeme ministerstvo kultury?, 26.07.2006
- Český film? Oslíčku otřes se!, 10.07.2006
- Mějme kulturu, soudruzi!, 31.07.2005
- Regulovat ceny knih?, 25.02.2005

O filmovém socialismu - snad naposledy

napsáno 08. 08. 2006 v 17:48  |  rubrika: Kultura

Ostatní dostávají, tak musíme dát i filmařům, aby to bylo spravedlivé. Tak nejčastěji argumentují ti, kdo jsou pro zvyšování dotací pro českou kinematografii. Mýlí se.

Nedostanou-li filmaři víc, bude na nich údajně spáchána velká křivda. Ok, přidejme jim, ale potom se zase budou cítit ukřivdění spisovatelé a malíři. Tak jim taky přidáme. Ale moment, to už stávkuje Česká televize. Ach ano, bez veřejnoprávního kanálu bychom byli úplní barbaři, zvyšme televizní daň (tedy pardon - koncesionářský poplatek) na trojnásobek! A co knihkupci? Ti se přece také starají o estetické cítění národa, musíme je tedy podpořit regulací cen knih a dotacemi!

V tomhle momentu už i horliví zastánci kultury musí cítit, že se někde něco zvrtlo. Musíme někde udělat čáru, jinak se nedoplatíme. A kde tu "čáru přes rozpočet" udělat? Pod položkou "film"? Jestli ano, tak proč ne pod televizí? Jestli až pod televizí, proč ne pod knihkupci? Žádné takové rozhodnutí není možné podpořit žádným logickým argumentem, bude tedy čistě arbitrární, podle momentální nálady a barvy úředníka u moci.

To, že zvýšení dotací do filmu by bylo jen provizorní řešení, taky není platný argument. Teď nejde ani tak o to, že není nic tak věčného jako dočasný vládní program. Pokud už jednou milovníci té pravé (státní) kultury uznají, že je něco shnilého ve státě českém, a v budoucnu by se to mělo reformovat, proč prostě nevyhlásit stop-stav na nové regulace a nezačít s reformami hned? Když budeme neustále něco dorovnávat a "napravovat nespravedlnost", zákonitě docílíme jen toho, že do problému zabředneme ještě hlouběji!

Z výše uvedeného ještě nevyplývá, že stát by film neměl podporovat vůbec; na to se ovšem vztahují obecné argumenty, které jsem použil v minulém příspěvku.

Ve vztahu k filmu taky často slyšíme, že film nás přece reprezentuje v zahraničí. Hm, takže současných 80 milionů ročně, kterými disponuje Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, na to nestačí? Já bych řekl, že za 80 milionů se dá reprezentovat celkem slušně, ale to je vedlejší. Hlavní otázka je: nebylo by těch 80 milionů náhodou užitečnějších jinde, než ve snaze vyniknout ve světové konkurenci, která má asi stejný efekt jako snaha vyvolat tsunami plivnutím do moře?

A pokud nás musí reprezentovat film, proč ne televize? Zadotujme anglickojazyčné vysílání České televize! A vůbec, Škoda Auto taky reprezentuje národ, přiklepněme jí pár melounků na design...

Chtějí-li vládní úředníci a kulturně uvědomělí občané nějak financovat kulturu, můžu někde vyplnit formulář, že se na tom svými daněmi podílet nechci? S tím, že pokud budu takto podpořenou kulturu "konzumovat", zaplatím plnou cenu? Nemůžu? Proč ne? Mám přispívat na něco, co někdo jiný považuje za kvalitní? Ano? Že by to bylo sobecké, chtít rozhodovat o svých penězích? A není náhodou více sobecké, když chtějí o mých penězích rozhodovat oni?

Jestli vás nepřesvědčí tohle, tak už nevím co.

Ach ano, ještě malá ilustrace. Na trhu chybí DVD s některými českými filmy z 60 až 80 let. V tom budou určitě mít prsty nějací zlí kapitalisté, kteří v honbě za ziskem opomíjejí skutečné hodnoty. Ne tak docela. Viz (soukromý) týdeník Respekt č. 30/2006, strana 20. Ministr Dostál v roce 1998 přiklepnul distribuci starších filmů firmě Ateliéry Bonton Zlín (v níž mimochodem tehdy působil dnešní ministr Jandák). Firma má na šíření filmů monopol, inkasuje královskou provizi a nemá motivaci distribuovat kromě výnosných komedií i "umělecké filmy". Přitom kdyby stát nevytvořil monopol, vynalézaví podnikatelé by filmy na trh patrně nějak dostali. Ostatně, DVD se zahraniční klasikou se dají koupit třeba v Levných knihách.

HOWGH.

Komentáře ke článku:

[1] autor: nPu, vloženo: 09. 08. 2006, 14:10:47

zajimalo by me, jestli treba takovy Pirati z Karibiku II dostali nejakou dotaci :)

ehm, a ze se jedna o "masovou pop-kulturu"? a co, jak Mr. Cantor rikal, Shakespeare byl taky tezce komercni, i kdyz se to dneska moc nerika... laissez faire rox

[2] autor: Aleš Tůma, vloženo: 09. 08. 2006, 16:54:13

Piráti asi sotva:D A vrcholem umění asi nebudou ani za 500 let:))

[3] autor: Aleš Tůma, vloženo: 14. 08. 2006, 18:48:00

Ještě malá zajímavost, o které se mi nechce psát samostatný post: v Česku vzniká síť digitálních kin", viz http://digiweb.ihned.cz/1-10076440-22996395-i00000_d-ff. Další pěkná ukázka zcela tržní kultury. V článku není zmínka, že by ten projekt byl nějak dotovaný...

[4] autor: ruza, vloženo: 23. 08. 2006, 15:05:41

Kinematografie (a celá kultura, která tě nejspíš zajímá méně než tvé peníze) tvoří hodnoty, které přetrvají. Reprezentuje určitý náhled na svět, který v naší době zastáváme. Jaké hodnoty tvoří ten tvůj "trh" (jeho reprezentanty jsou podle mne televizní kanály plné reklamy, telenovel, estrád a sentimentálních blábolů místo zpravodajství)?

Podle mě se Klaus projevil jako klasickej pravičáckej zaslepenec, když vetoval zmíněný zákon. Pravdou je, že 90% obyvatel této země stačí kýč a kulturu v podstatě nepotřebují, ale je zde ještě oněch 10%, kterým život vepřů (nebo jakýchkoli jiných zvířat, kterým ke spokojenosti stačí žrádlo a sex) nestačí...

[5] autor: Aleš Tůma, vloženo: 23. 08. 2006, 15:32:06

Eh... co říct ... jsem odhalen... chro chro, kvík. (Ano správně, 90% lidí jsou vepři, a vepříky musíme, soudruzi, zavřít do chlívku, a náležitě je tam vychovat.)

[6] autor: Tony K, vloženo: 15. 03. 2012, 12:49:29

Diamanty vznikají pod velkým tlakem. Představa levicových osvícenců, že poskytnutím peněz vybraným oblíbencům vytvoří díky tomu nějaká nadčasová díla, je k smíchu. Například od té doby, co se to takto dělá ve Francii, nestojí jejich kinematografie za nic.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 2157x (počítadlo funguje od 1.4.2006).