Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Svoboda je nejlepší školou ctnosti."

- John Milton

Další příspěvky v rubrice

- Heil Paroubek!, 20.05.2006
- Jezdkyně v Jakartě a britské zuby, 11.05.2006
- Duch Thomase Malthuse straší dál, 15.01.2006
- Fandím Microsoftu, 28.11.2005
- Čas privatizovat NASA?, 09.08.2005
- více...

Kdo zachrání vrcholový sport?

napsáno 01. 08. 2006 v 13:16  |  rubrika: nezařazené

Sportovci si v stále náročnějším honu za rekordy ničí zdraví, často dopují. Sport je jen obrovský byznys, který nemá s původními ideály nic společného. Tak nějak by se dal shrnout pohled na sport, který sdílí stále více lidí, a často ho v médiích opakuje třeba známý lékař Jan Hnízdil. Kdo za to může? A co s tím?

V ekonomii předstírám alespoň nějaké znalosti, ale o sportu nevím skoro nic, takže některé otázky v tomhle příspěvku nechám nezodpovězené - a uvítám případné komentáře.

Můj nedostatek informací o sportu je ovšem zcela záměrný. Je to spotřebitelské rozhodnutí. Naši čeští zkorumpovaní fotbaloví bafuňáři mi nestojí za pozornost. Posouvání rekordů o tisíciny vteřin mi připadá absurdní. Pohrdám vlnami "národní hrdosti", které se zvedají při každém hokejovém nebo fotbalovém zápase. Takže až na výjimky sport "nekonzumuji". Nečtu sportovní stánky, nekoukám na televizní přenosy.

Vždycky se mi ale trochu ježí chlupy, když si někdo stěžuje na to, jak je nějaké odvětví "hrozný byznys", a to platí i pro diskuzi o sportu. Samozřejmě, že se ve vrcholovém sportu točí obrovské peníze, na tom samotném faktu ale ještě není nutně nic špatného!

Pak jsou tu ale tři problémy: korupce, doping, a - překvapivě:) - státní podpora. Koupením lístku uzavírá divák s prodejcem smlouvu, a troufám si tvrdit, že můžeme předpokládat, že v té smlouvě je nutně obsažen požadavek, aby daná sportovní akce nebyla zkorumpovaná. Jinak dochází k obyčejnému podvodu. (Není tedy nutné argumentovat nějakým "veřejným zájmem" na fér sportu).

I doping je samozřejmě pododem na divákovi. Může ale vůbec někdo věřit, že sportovci nedopují?

V určitém okamžiku sport přestává být sportem a začíná být utkáním chemiků a inženýrů. Co s tím? Ať rozhodne spotřebitel... Pokud vám vadí, že se z vrcholového sportu stává něco jako zápas robotů, udělejte to co já: ignorujte ho! To je podle mně lepší než volat po tom, aby to "někdo z venčí" (tedy stát) napravil.

A narážkou na stát se dostávám ke třetímu bodu, a to je státní financování. Pokud se vám ona šílená mašinérie vrchového sportu nelíbí, tak volejte po tom, aby ji stát přestal podporovat! Žádné dotace na stavbu "národních fotbalových stadiónů", žádné dotace národním reprezentacím... Přiznávám, je to trochu utopická myšlenka, protože politici se můžou na úspěších sportovců přiživit (viz Paroubek lísající se na olympidádě k Neumannové), a takové šance se hned tak nevzdají.

Možná by se ale ukázalo, že bez státní podpory by se celá ta mašinérie zhroutila. A možná ne, to nelze s jistotou tvrdit. Konec konců, FIFA či Mezinárodní olympijský výbor vznikly jako nevládní iniciativy. Tady se ale dostávám k hlavní otázce, na kterou nemám odpověď: jak je možné, že napříkald taková FIFA dosáhla postavení, ve kterém praktický ovládá světový fotbal? Kam se poděla konkurence? Skutečně máme věřit, že "selhal trh", nebo v tom má taky prsty vláda?

Ale dost o tom. Beru si helmu a jdu na kolo - přinese mi to větší užitek než sledování Landisovy dopingové aféry. A vy si jděte třeba začutat.

Komentáře ke článku:

[1] autor: nPu, vloženo: 01. 08. 2006, 23:26:38

nedoporučuji vykonávat na kole více úkonů najednou, mě se tak včera při snaze vést řidítka jednou rukou nedopatřením přihodila nemilá věc -- jaksi jsem ztratil rovnováhu a odnesl to nárt a rameno :)

sport je fajn, ať si každý kope do čeho chce (řečeno obrazně) a pokud se někomu něco nelíbí, nezbývá než volit nohama...

[2] autor: škraby, vloženo: 02. 08. 2006, 13:49:19

Tak tohle vidím úplně stejně :-D

[3] autor: Kooba, vloženo: 20. 06. 2008, 14:38:13

Myslím si, že dopingovou špínu ze sportu smyje jen jeho legalizace. Ve chvíli, kdy doping nebude "špína" tak bude sport o mnoho čistší.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 3268x (počítadlo funguje od 1.4.2006).