Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Vláda není rozum ... je to hrubá síla. Stejně jako oheň, vláda je nebezpečný sluha a strašný pán."

- George Washington

Další příspěvky v rubrice

- Nadnárodní liberálové kují pikle, 17.07.2006

Nadnárodní liberálové kují pikle (II.)

napsáno 19. 07. 2006 v 11:58  |  rubrika: Akce

Z Prahy jsme v pondělí (10.7.) přesunuli do Jindřichova Hradce. Nejdříve bylo třeba zajistit dodávky kvalitního piva, proto jsme se s kolegy obětovali a svojí konzumací trochu protáhli trubky.

Druhý den už byly na programu přednášky. David Lipka nás pobavil bludy utopických socialistů minulých staletí, kteří chtěli život člověka naplánovat do nejmenších detailů. Nejvíc mi ale spadla čelist při následujícím vystoupení Jana Havla. Ten kromě výuky na VŠE pracuje jako poradce člena bankovní rady ČNB prof. Holmana. Ekonomové rakouské školy sice centrální banku neradi, ale někdo to musí rozvracet zevnitř, že:) Ostatně, kdyby taky Havel neměl přímou zkušenost z centrálního bankovnictví, byli bychom ochuzeni o, řekněme, mimořádně zajímavé poznatky:)

Nezklamal ani Ken Schoolland. Jeho přednášky o etice liberalismu, imigraci či mezinárodním obchodu byly vtipné a přínosné i pro toho, kdo už o dané problematice něco ví. Mám zkrátka o čem přemýšlet. Kena doprovázela jeho žena Li, která se s námi podělila o zkušenosti z rodné Číny, a dcera Kenli, naprosto neporazitelná ve stolním fotbale.

Juraj Karpiš a Radovan Ďurana ze slovenského institutu INESS zase přednesli zajímavá fakta o reformách na Slovensku. Že ty reformy byly radikální, to je bohužel jen mediální klišé. Což mi mimochodem připomíná vtip:

Rozprava sa american so slovakom, american hovori: We have George W. Bush, Stevie Wonder, Bob Hope and Johny Cash! Slovak na to: We have Robert Fico, no wonder, no hope, no cash...

Poučné byly samozřejmě i prezentace Josefa Šímy a Pavla Chalupníčka.

Pro mně osobně už možná některé věci nebyly tak nové, ale rozhodně to byl úžasný týden. Už jen setkání se spoustou lidí naladěných na stejnou notu... Navíc přímo v podzámčí, v historické budově penzionu u Tkadlen (střet s nízkým gotickým futrem bolí). Když k tomu připočtu hodnotné knižní dary pro každého účastníka, investovat 2100 korun se rozhodně vyplatilo. Tedy pokud se člověk nějak vnitřně vyrovnal s tím, že na LISU přispěla Konrad Adenauer Stiftung, a tedy nepřímo němečtí daňoví poplatníci:)

Účast na příštích ročnících LISU rozhodně doporučuji, a to i tomu, kdo o liberalismu skoro nic neví. Hodí se mít předem alespoň nejzákladnější poznatky z ekonomie, jako je mechanismus nabídky a poptávky, ale i bez nich ten týden zvládnete. Letošní ročník byl trochu netradiční v tom, že začínal rovnou účastí na mezinárodní konferenci, obvykle prý ale LISU začíná přednáškami, které každého uvedou do obrazu. Letos alespoň Josef Šíma zdůraznil, že liberalismus je ideologie, kdežto ekonomie je hodnotově neutrální věda - na což tu a tam pozapomenu i já:)

A ještě jedno poučení pro příští ročníky: vezměte si s sebou repelent!!! Penzion je u vody a místní hmyz je vskutku vražedný.

Tož tak.

ODKAZY:
O Letní univerzitě...
A další bloggeři...:) Petr Havlík, Lukáš Kuklínek
Během pár dnů by měly být na webu i ofišl fotky od P. Chalupníčka.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 2086x (počítadlo funguje od 1.4.2006).