Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Bez zákonů či nátlaku by muži žili v harmonii."

- Lao-C'

Další příspěvky v rubrice

- O filmovém socialismu - snad naposledy, 08.08.2006
- Vážně věříte, že potřebujeme ministerstvo kultury?, 26.07.2006
- Mějme kulturu, soudruzi!, 31.07.2005
- Regulovat ceny knih?, 25.02.2005

Český film? Oslíčku otřes se!

napsáno 10. 07. 2006 v 07:03  |  rubrika: Kultura

Filmaři udělali divadélko, a uspěli. Pan Topolánek přislíbil nový zákon, který jim zajistí milióny navíc. Dalo se to čekat a je to smutné.

Protesty filmařů trochu připomínají protesty italských taxikářů. Ti včera blokovali Italská města, protože vláda chce zrušit licence. Omezený počet licencí znamená omezenou konkurenci a dražší taxi, tedy dobré živobytí pro pár vyvolených. Proti novému zákonu taxikáři samozřejmě začali protestovat s tím, že trh "na něj není připraven" a kdesi cosi.

Ať už jsou to filmy nebo jízda taxi - kdekoliv se stát snaží něco podporovat nebo regulovat, vzniknou konflikty. Nakonec se místo produktivní činosti budeme všichni handrkovat o kousky ze společného koláče. Budeme si rovni, ale chcípneme při tom hlady.

Nepopírám že filmaři nemají těžký život, ale znovu říkám, že filmy jsou něco, co stát nemá platit. Kultura a umění je něco navýsost soukromého. Argumenty, že stát přece musí podporovat "národní kinematografii" neberu.

A přesvědčte mně, že jakýkoliv současný i budoucí fond podporující kinematografii není - zvlášť v našich podmínkách - zkorumpovaná instituce, kde si kamarádi navzájem přihrávají milióny (vydřené násilím z daňových poplatníků). I pokud peníze budou rozhodovat svatí a osvícení lidé - vždycky se nutně na někoho nedostane. A který byrokrat ví, jestli by ten člověk, co zůstal "pod čarou", náhodou nenatočil lepší film než ti, kdo dotace dostali?

Tohle je zřejmě na týden poslední příspěvek. Účastním se ISIL World Freedom Summit 2006 v Praze a letní školy Liberálního Institutu - o tom až po návratu:)

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 2321x (počítadlo funguje od 1.4.2006).