Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Každý slušný člověk se stydí za vládu, pod kterou žije."

- H. L. Mencken

Další příspěvky v rubrice

- Lidé nejsou matematické proměnné, lidé jednají..., 29.05.2006
- Kapitalismus jako tragický omyl?, 18.10.2005
- Liberální Strana zelených? Ani omylem!, 12.08.2005
- Češi největšími liberály?, 28.05.2005
- Dvacet let. Za co?!, 28.05.2005
- více...

Tápete? Nasměruje vás politický kompas

napsáno 21. 06. 2006 v 10:16  |  rubrika: Liberalismus

Zprovoznil jsem "Politický kompas". Měl by pomoci těm, kdo váhají, kam se zařadit v politickém spektru. Třeba nevíte, jestli se označit spíš za konzervativce nebo liberála. Nebo si myslíte, že jste liberál, ale ve skutečnosti jste umírněný levičák... Právě na takové otázky by měl odpovědět tenhle test.

Při sestavování testu jsem se inspiroval hlavně na stránkách World's Smallest Political Quiz a The Political Compass. Předností mojí verze testu je, že je v češtině, a jsou v ní otázky přizpůsobené naší politické a ekonomické realitě.

Podobné testy nepoužívají tradiční rozlišení na pravici a levici, které je příliš zjednodušující. Pravolevý model (s trochou nadsázky) říká, že liberálové jsou vlastně jen takoví umírněnější fašisté. To někteří socialisté tvrdí, ale není to pravda:) Proto se začalo používat dvojrozměrné znázornění: na jedné ose je míra ekonomické svobody, kterou daný směr prosazuje (tato osa zhruba odpovídá té pravo-levé), na druhé ose je pak míra svobody osobní - viz obrázek.

Tak například vidíme, že fašisté a komunisté svorně svobodu omezují. Konzervativci se shodnou s liberály v ekonomických otázkách, ale jinak se diametrálně liší. Moderním socialistům zase vesměs nevadí volná láska, ale moc jim nevoní volný trh.

Otestujte, jak jste na tom vy. (Test je zatím "betaverze" - uvítám jakékoliv připomínky k jeho konstrukci; mail je ales @ alesuv.net.)

Komentáře ke článku:

[1] autor: מזל טלה, vloženo: 27. 08. 2006, 11:21:39

To je pěkné, jak liberálové i konservativci dosáhnou až na stovku v ekonomické a liberálové se socialisty zase v osobní svobodě.

Jeden by řekl, že liberalismus je prostě ideální. :o)))))))))))

www.vpravo.blog.cz

[2] autor: wicked, vloženo: 05. 11. 2006, 21:09:51

Bohužiaľ pojem "liberálovia" je dnes už takmer ekvivalentný socdem. Nešlo by to premenovať na to, čo tam patrí, teda libertariánov? :)

[3] autor: Jirka Čížek, vloženo: 04. 12. 2008, 01:26:06

Tento test je poměrně flagrantním způsobem zmanipulovaný a překreslený. Doporučuji se obrátit opravdu na erudovaný anglický originál http://www.politicalcompass.org/test, kde zjistíte, jak autor tohoto podomácku zpatlaného testu (ke kterému píšu tento komentář) šokujícím způsobem manipuluje věc tak, jak se mu hodí z jeho ideologické pozice. Například: autor obrátil logiku anglického politologicky erudovaného grafu a hodil do jednoho kvadrantu komunisty a fašisty, což je přesně ta blbost, kterou originální test vyvrací. Fašismus je vyjádřením politického autoritářství, ke kterému se blíží zprava nejvíce Margareth Thacherová a Georg W. Bush, a zleva J.V.Stalin, přičemž ale Hitler stojí neomylně v pravém horním kvadrantu s Bushem, Thacherovou, a všemi ostatními dnešními leadry, opravdu - ve stejném kvadrantu jsou všichni soudobí politici, vč. těch, kteří sami sebe prezentují jako levicové (Schroedr, Brown, atd.)- ti všichni jsou v pravo, a míří k autoritářství (tj. jsou ve stejném kvadrantu s Hitlerm, je mi líto). Stalin tam s nimi není, je také v autoritářské oblasti, na podobné výši jako Hitler, ale ve vedlejším kvadrantu. Libertariánství - svobodomyslnost, je vyjádřena opačným směrem, než jsou tito jmenovaní, a také tento směr se dělí na pravo (osamocený Friedman)a vlevo (osamocený Dalailama a Nelson Mandela), levá svobodomyslná tendence vede k označení komunismus a anarchismus. Takže tento domácí aušus fakt beru jako velmi neseriózní. Podívejte se na originál, jestli chcete

[4] autor: Avanti, vloženo: 22. 10. 2012, 02:02:48

Stupidní verze politického kompasu, která nedokáže rozlišit mezi komunisty a fašisty. Neříkám, že originální politický kompas je ideální, dva rozměry asi nestačí. Fašisté jsou ekonomicky centristé, italští fašisté se hlásili ke kompromisu meze kapitalismem a komunismem (míněn marxistický socialismus, včetně sociální demokracie), inspirovali se fabiánským socialismem, korporativismem a moderním liberalismem. Nacisté byli průkopníky moderního liberalismu v ekonomice. Vzpomeňte na to, kdo v Británii první podpořil liberála Keynese. Byl to ex konzervativec, ex labourista Sir Mosley, zakladatel britského fašismu. Člověk pak musí různým idiotům v diskuzích vysvětlovat, jaký byl rozdíl mezi fašisty a komunisty. I když sranda je, že podle politického kompasu, je dnes fašistická BNP mírně napravo od středu, LP v pravém středu, a čínští komunisté jsou napravo od konzervativců a US republikánů :-)

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 5574x (počítadlo funguje od 1.4.2006).