Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Nic není tak trvalé jako dočasný vládní program."

- Milton Friedman

Další příspěvky v rubrice

- Aspoň bude na co nadávat, 07.06.2006
- Ať žije (Staro)nová Unie (ne)svobody!, 25.04.2006
- Paroubek et circenses, 06.02.2006
- Pomýlená antimponopolní politika, 21.12.2005
- Dva komunisté si podali ruce, 10.12.2005
- více...

Humanisté všech zemí, spojte se...

napsáno 17. 04. 2006 v 19:51  |  rubrika: Politické nesmysly

Minulý pátek jsem byl na plese Afrika. Vlastně to byl spíš koncert než ples, každopádně to ale byla povedená akce - dobrá muzika, uvolněná atmosféra... Spoluorganizuje to Humanistické hnutí, a v programu plesu se tak ocitl i program "Humanistické strany", která se chystá do červnových voleb. Ten mně docela zaujal.

Nic proti zdůrazňování porozumění mezi kulurami, důležitosti lidských práv, mírového řešení konfliktů atd. Pod to se klidně podepíšu. Ale v ekonomické oblasti má Humanistická strana program podobně naivní a nesmyslný jako mnohé další (třeba Strana zelených...). Tady je několik namátkou vybraných bodů z jejich webu:

"Vymahatelnost rovnosti příležitostí žen a mužů na trhu práce a ve veřejném životě"? O nesmyslnosti takových snah už tu byla řeč. "Důstojné podmínky pro uprchlíky" atd. Ok, odstranění nedůstojných podmínek, do kterých náš stát uvrhuje lidi, kteří jsou na útěku před ještě zlotřilejšími státy, to je dobrý cíl.

"Veřejné, bezplatné a kvalitní vzdělávání". Roztomilý protimluv. Stačí se podívat na české státní školství, nebo ještě lépe pologramotné absolventy státních středních škol v USA.

"Kvalitní, veřejné zdravotnictví dostupné všem obyvatelům EU" - totéž v bledě modrém. O tragédii našeho "bezplatného" zdravotnictví už jsem tu taky psal.

"Podpora celostní a alternativní medicíny"? Ehm, chápu to správně, že stát by měl dotovat šamany a léčitele?

"Zajištění dostupného bydlení všem obyvatelům EU". Takže navrhují kompletní deregulaci trhu nájemního bydlení? Tak fajn, na tom se shodneme. Ale vážně, "deregulace" bude pro humanisty nejpíše sprosté slovo.

"Zrušení celních bariér pro rozvojové země tak, aby mohly vývozem produktů do EU posílit vlastní ekonomiky a následně tak snížily migraci svých obyvatel do EU". Tady je zrnko mezi plevani! Ano! Zrušit cla! Ale moment, co znamená ta věta o migraci? Že by strana, která tolik zdůrazňuje práva migrantů a respekt k cizím kulturám, vnímala imigranty v Evropě jako problém?:)

"Zabránění koncentraci kapitálu, existenci monopolů a finančním spekulacím". O monopolech už tu taky řeč byla, dokonce víckrát.

"Podnět k nové mezinárodní smlouvě o redukci skleníkových plynů". Ok, takže říkají ano jaderné energetice? Hmm, bohužel neříkají, a jsou tedy stejně schizofrenní jako zelení, kteří podporují iracionální strach z jádra.

A takhle by se dalo pokračovat bod po bodu.

V letáku humanistů jsem se dočtetl, že velkým (hlavním?) problémem světa jsou peníze. Ty se "stále více koncentrují do rukou malé skupiny lidí, zatímco většina světové populace má větší a větší potíže se zajištěním základních životních potřeb".

Tohle je docela zajímavé. Znamená to, že rozvojový svět je chudý, protože rozvinutý svět je bohatý? To snad nemůže nikdo tvrdit.

Kromě toho přece nejde o to, jak je bohatství rozděleno ale o to, jak bohatí jsou jednotliví lidé absolutně. Rovnost neznamená bohatství.

I o tom je článek "Globalizace" v březnovém čísle bulletinu Terra libera (bohužel není online). Johan Norberg v něm pokukazuje na to, že míra nerovnosti ve světě, se navzdory tvrezením antiglobalistů, v uplynulách desetiletích snížila. Záleží totiž na tom, jaká čísla použijete – nejde srovnávat to, za kolik dolarů na den lidé žijí, pokud nesrovnávám, kolik si tohoza ty dolary ve své zemi koupí. Navíc, kromě toho že se snížila nerovnost, snížil se i procentní podíl lidí žijících v chudobě a co víc - klesá i celkový počet lidí žijících v absolutní chudobě.

Článek je úryvkem z knihy Globalizace - na obranu globální ekonomiky a globálního kapitalismu, kterou právě vydalo nakladatelsví Alfa Publishing ve spolupráci s Liberálním institutem. Co nevidět jí ukořistím v knihkupectví a časem by se tu mohla objevit podrobná recenze.

Pro "humanisty" je ovšem kapitalismus a globalizace zřejmě nejvyšším zlem a proto by chtěli "najít formu organizace, která by umožňovala lidem účastnit se na rozhodování přímo - přímou demokracii". Rozhodování o čem, ptám se. O "správné" míře bohatství, na kterou má každý nárok?

Takže humanistický komunismus?

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1457x (počítadlo funguje od 1.4.2006).