Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Bez zákonů či nátlaku by muži žili v harmonii."

- Lao-C'

Další příspěvky v rubrice

- Byrokrati vs. byrokrati. Kdo vyhraje?, 24.07.2006
- Evropská unie je cirkus, 16.10.2005
- Evropský úřad pro regulaci internetu?, 21.09.2005
- Zamotané dráty, zamotaná regulace, 11.04.2005
- Nic nového pod evropským sluncem, 11.04.2005
- více...

Máme právo na levný roaming?

napsáno 29. 03. 2006 v 23:45  |  rubrika: Evropské nesmysly

Nemám moc času na psaní nových příspěvků, a bohužel se to ještě dlouho nezmění. Občas ale politici přijdou s takovou stupiditou, že mi to nedá. Evropská komise se rozhodla něco udělat s "příliš vysokými" cenami roamingu. Kdo by nejásal, že nebudeme muset za volání ze zahraničí platit horentní sumy... Jenže regulace cen roamingu je ekonomický nesmysl.

"Je nejvyšší čas, aby vnitřní trh EU nabídl spotřebitelům a podnikatelům, kteří cestují do zahraničí, podstatně nižší telekomunikační poplatky," nechala se slyšet eurokomisařka Redingová. Jediné zdůvodnění je, že ceny jsou údajně "příliš vysoké". Žádný alespoň trochu inteligentnější důvod taky nenajdete. Nová regulace je politický krok, který nemá pražádnou oporu v ekonomii, ba naopak.

Tak zaprvé. Právo používat roamingových služeb nenajdete v žádné deklaraci lidských práv. Je to prostě tržní služba jako každá jiná. Pokud někdo bude chít koupit můj dům, a já mu řeknu "ani za milion dolarů", přispěchá snad Evropská komise s prohlášením, že požaduji příliš vysokou cenu? Cena je prostě věcí dvou smluvních stran, resp. nabídky a poptávky.

Zisky z roamigu tvoří ne zrovna malou část zisků operátorů. Pokud ale někdo jejich "předražené" služby používá, znamená to, že je za ně ochoten platit (třeba manažeři, kteří potřebují být v neustálém kontaktu s firmou, lhostejno kolik provolají).

Námitka, že drahý roaming poškozuje "běžné" spotřebitele, neobstojí. Spotřebitelé mohou snadno využívat služby operátorů pevných linek, případně IP telefonii. Mimochodem, věděli jste před deseti lety, co že to onen (dnes životně důležitý) roaming je...?

Regulace cen roamingu bude mít stejný účinek jako jakákoliv jiná cenová regulace: zdeformuje trh, uměle zvýší poptávku a sníží nabídku.

Spotřebitel pochopitelně nevydělá. Dá rozum, že pokud se sníží zisky z mezinárodních hovorů, tak si to operátoři budou chtít nahradit jinde... znamená to, že bychom měli regulovat všechny ceny za volání???

Komentáře ke článku:

[1] autor: Martin, vloženo: 02. 05. 2007, 16:20:34

Pokud jednou ze zakladnich premis EU je volny pohyb osob, maji tyto osoby i pravo komunikovat se svymi blizkymi, jakoby se nachazely ve sve domovske zemi. Zejmena nadnarodni operatori udrzuji ceny roamingu vysoko nad urovni nakladu, tj. spise nez regulaci bych napadl kartel. Ale dopad snad bude stejny.

[2] autor: Zdeněk, vloženo: 28. 04. 2009, 17:58:59

Neřekl bych stupidita, spíše záměr-lobistů. Myslím že dokud vlády nepustí více operátorů na trh tak konkurence nebude a zůstane při diktátu cen. Kupte si na roaming Kyivstar (Ukrajina) tam konkurence je, a ceny tomu odpovídají... Celá Unie se chová jako podvodník ke svým obyvatelům...

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1589x (počítadlo funguje od 1.4.2006).