Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Je snadnější ukázat zmatek, který musí doprovázet reformu, než řád, který po ní má následovat."

- Frédéric Bastiat

Další příspěvky v rubrice

- Aspoň bude na co nadávat, 07.06.2006
- Ať žije (Staro)nová Unie (ne)svobody!, 25.04.2006
- Humanisté všech zemí, spojte se..., 17.04.2006
- Paroubek et circenses, 06.02.2006
- Dva komunisté si podali ruce, 10.12.2005
- více...

Pomýlená antimponopolní politika

napsáno 21. 12. 2005 v 03:29  |  rubrika: Politické nesmysly

Evropská unie možná jednou vydá Směrnici o textových editorech. Tedy - alespoň se zná, že šéf antimonopolního úřadu by si něco takového přál.

Martin Pecina v rozhovoru řekl, cituji: "Chování společnosti Microsoft jsem vždy požadoval za něco, co je úplně na hraně. Problém je zejména neustálé vynucování dokupování upgrade. Udělám produkt, který je vertikálně nekompatibilní, že staré soubory nejdou v novém otevírat, a všechny odběratele nutím, aby všichni velmi pravidelně upgradovali. To je chování, které trh poškozuje a likviduje ostatní dodavatele. Jsem původem z oboru a myslím, že by měla být stanovena nějaká základní validace jednotlivých produktů ... Možná je to naivní představa, ale v tom okamžiku trh velmi otevřete konkurenci. ... ... mělo by se to také otevřít někde na úrovni Evropské komise, možná Světové obchodní organizace".

Tohle vyjádření je o to smutnější, že Pecina je "z oboru" (byl programátorem).

Takže popořadě: dokupovat upgrade Microsoft nikoho nenutí - ta firma nenutí zákazníky absolutně k ničemu, jak už jsem mnohokrát zopakoval. Tvrzení, že Microsoft tak poškozuje trh, má asi stejnou logiku jako tvrzení, že AMD a Intel poškozují trh tím, že uživatele nutí kupovat stále rychlejší procesory.

Nevím, co si Pecina představuje pod tím, že by měla být stanovena "základní validace produktů". Správně ovšem připouští, že je to naivní představa. Státní regulace softwaru by totiž téměř jistě omezila inovace.

Redaktor sice správně poznamenal, že existují otevřené standardy, které si vytvořil trh sám, Pecina by ale přesto rád otevřel na toto téma diskuzi v EU či WTO. To, že alternativy existují a uživatelé si je mohou svobodně vybrat, ho nevzrušuje. (A navíc mu uniklo, že se přijetím formátu OpenDocument některé vlády a Mezinárodní organizace pro standardizaci už zabývají).

Šéf ÚOHS se vyznamenal ještě jednou. Úřad udělil poktutu Technickým službám Prostějov, protože omezovaly vstup pohřební služby do svojí smuteční síně. "Je to příklad zneužití dominantního postavení na malém trhu," komentoval to Pecina.

Zároveň tak opět ukázal, jak nesmyslná dnešní antimonopolní politika je. Co je to "zneužití dominantního postavení na malém trhu"? Bude snad ÚOHS pokutovat jedinou samoobsluhu v Horní Dolní, že má vyšší ceny než supermarket ve městě?

Zkrátka: "antimponopolní" politika stojí na hliněných nohou...

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1251x (počítadlo funguje od 1.4.2006).