Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Když zboží nepřekračuje hranice, překročí je vojáci."

- Frédéric Bastiat

Další příspěvky v rubrice

- Mlč a plať!, 22.01.2005
- Vůle (možná) dobrá, výsledek špatný, 26.11.2004
- Solidarita musí být, 09.09.2004
- Zase jednou poslanec Karas, 29.08.2004
- Vyrábějte daňové poplatníky!, 29.06.2004

Jak uhasit hořící předměstí?

napsáno 13. 11. 2005 v 23:05  |  rubrika: Sociální nesmysly

Násilí a hořící auta v ulicích Paříže a dalších Evropských měst vyvolaly záplavu komenářů. Slova nezaměstnanost a diskriminace v nich byla slyšet až moc často.

Někteří komentátoři, jako třeba sociolog Jan Keller v deníku Právo, zašli tak daleko, že výbuch násilí dali za vinu "neoliberálům". "Neregulovaná ekonomická globalizace" prý zavinila, že se málo kvalifikovaná práce přesunula kamsi jinam, a imigranti tak nemohou najít ve Francii práci.

Ale to je do nebe volající hloupost.

Nezaměstnanost je problémem celé francouzské ekonomiky, a ne jen přistěhovalců. O Francii je notoricky známo, že je velmi socialistická. (Ostatně, s deformacemi pracovního trhu máme zkušenosti i v Česku). Mluvit o "neoliberalismu" je v téhle souvislosti nesmysl. Pokud by francouzský trh práce byl svobodnější, práci by snadněji našli i imigranti.

Kromě toho, že vládá neřeší, ba dokonce způsobuje nezaměstnanost, zanedbává i svoji další úlohu. Úlohu, která i mnoha liberálně uvažujícími lidmi vnímáno jako ta úplně základní - totiž zajišťovat právo a bezpečnost.

Navíc, jak vypočítává BBC, minulé francouzské vlády se situaci na periferiích snažily "řešit", dokonce již po desetiletí.

Bohužel se nepoučily - politici hned přispěchali s příslibem nových peněz na podporu "integrace" problémových obyvatel předměstí. Tím ale jako by říkali: není třeba se snažit, stačí zapálit pár aut, a dostanete svoje. Zbývá doufat, že se vládě náhodou povede podpořit i nějaké smysluplné projekty pracující s mládeží, a ne jen sociální dávky.

Označit příčiny problémů na pařížských (evropských?) předměstích je snadné. Řešení tak snadné nebude. Stědrý systém sociálních dávek, mizerné státní školství a rigidní trh práce by ale měly přijít na odpis ještě před vybydlenými paneláky.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1321x (počítadlo funguje od 1.4.2006).