Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Každý slušný člověk se stydí za vládu, pod kterou žije."

- H. L. Mencken

Další příspěvky v rubrice

- Malá domů, 27.11.2005
- Růst vládě navzdory, 06.11.2005
- Doporučená četba II., 13.08.2005
- Doporučená četba I., 22.07.2005

Zastavte tiskárny!

napsáno 25. 10. 2005 v 23:50  |  rubrika: Přečteno jinde

Prezident Bush v pondělí nominoval nového šéfa americké centrální banky (FED). Alan Greenspan bývá vnímán jako kormidelník americké ekonomiky, a tím i ekonomiky světové. Stejnou image bude mít automaticky i jeho nástupce. Je to však oprávněné? V téhle souvislosti stojí za přečtení aktuální článek o inflaci na Mises.org - Je FED bojovníkem proti inflaci nebo jejím tvůrcem?

"Hitem" poslední doby jsou obavy z vysokých cen ropy, které by mohly zvýšit inflaci. Komentují je i představitelé FED a jejich komenáře vyznívají podobně jako předpověď počasí. A budí dojem, jako by nás pouze FED mohl zachránit od tého přírodní pohromy, začíná svůj článek Frank Shostak.

Ve skutečnosti je to ale samotná centrální banka, která inflaci způsobuje, pokračuje článek. Nejlepší cesta, jak inflaci zastavit, je zastavit pomyslné stroje, které tisknou nekryté peníze.

Centrální banka totiž pumpuje do ekonomiky peníze, které nejsou kryté žádnou skutečnou produkcí zboží a služeb. To je pravá podstata inflace: nafouknutí peněžní zásoby. Zjednodušeně řečeno, příliš mnoho peněz se snaží koupit nezměné množství statků. Všobecný růst cen je až projevem inflace, ne její podstatou.

Respektive - obsah slova inflace se postupně posunul, takže dnes tak pojmenováváme růst jakéhosi indexu spotřebitelských cen, namísto růstu peněžní zásoby. V důsledku toho pak růst jakýchkoliv cen - třeba ropy - mylně označujeme jako inflační hrozbu, i když pravá inflační hrozba je v tiskárnách centrální banky.

Zajímavé je, že si to uvědomuje (nebo aspoň před léty uvědomvoal) i končící guvernér Greenspan, dodává článek na Mises.org.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1166x (počítadlo funguje od 1.4.2006).