Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Levice chce, aby vláda byla vaší maminkou; konzervativci, aby byla tatínkem. Liberálové s vámi chtějí zacházet jako s dospělým člověkem."

- Andre Marrou

Další příspěvky v rubrice

- Tápete? Nasměruje vás politický kompas, 21.06.2006
- Lidé nejsou matematické proměnné, lidé jednají..., 29.05.2006
- Liberální Strana zelených? Ani omylem!, 12.08.2005
- Češi největšími liberály?, 28.05.2005
- Dvacet let. Za co?!, 28.05.2005
- více...

Kapitalismus jako tragický omyl?

napsáno 18. 10. 2005 v 22:15  |  rubrika: Liberalismus

Shlédl jsem na ČT pořad o filosofovi Václavu Bělohradském. Hned na začátku mně nadzvedl z křesla tvrzením, že kapitalismus je v současné podobě neslučitelný se svobodou a demokracií.

Přiznám se, že myšlenkový pochod, který filosof předvedl jako zdůvodnění svého tvrzení, se mi nepodařilo rozluštit.

"Naštěstí" se však Bělohradský k problematice vrací ještě později během dokumentu (portrétu?). Po listopadu 1989 bylo podle něj "tragickou chybou", že v Česku dostali slovo ekonomové, místo toho aby se jim slovo vzalo. "Idioti ekonomové" nám předkládají svoje křivky, a jejich růstem dokládají, jak se společnosti daří.

Z toho, a z různým dalších zmínek lze usoudit, že Bělohradský považuje kapitalismus za cosi špatného, a chtěl by jej patrně nahradit "třetí cestou". Hospodářský růst je podle něj zřejmě škodlivý.

Bělohradský rozhodně není první ani poslední, kdo něco takového požaduje. Problém je v tom, že ona "třetí cesta", která by měla kapitalismus vylepšit či nahradit, je jen převlečený socialismus.

Jak by se společnost na třetí cestu měla vydat? V dokumentu se o tom nemluví, ale patrně by stát měl léčit neduhy kapitalismu. Jenže "idioti ekonomové" narozdíl od Bělohradského vědí, že jedna státní intervence vyvolává potřebu další státní intervence.

Co se týče růstu ekonomiky: filosof vyčítá ekonomům, že oslavují růst HDP. Vadí mu kultura konzumu. Chtěl by tedy bránit "hodpodářskému růstu"? Byli by podle něj lidé šťastnější, kdyby jim někdo zakázal "konzumovat"?

Zvláštní úlohou ekonomie je ukázat člověku, jak málo ve skutečnosti ví o tom, co si představuje, že by mohl řídit a plánovat. Toto řekl F. A. Hayek. Panu Bělohradskému se to zřejmě nedoneslo.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1885x (počítadlo funguje od 1.4.2006).