Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Politikům vždy záleží na lidech. Ne že by to byla vždycky přednost. Blechám záleží na psech. "

- P. J. O'Rourke

Další příspěvky v rubrice

- Aspoň bude na co nadávat, 07.06.2006
- Ať žije (Staro)nová Unie (ne)svobody!, 25.04.2006
- Humanisté všech zemí, spojte se..., 17.04.2006
- Paroubek et circenses, 06.02.2006
- Pomýlená antimponopolní politika, 21.12.2005
- více...

Loupež ve veřejném zájmu?

napsáno 02. 10. 2005 v 00:00  |  rubrika: Politické nesmysly

Co mají společného pražské letiště a automobilka Hyundai? Nebezpečný průlom do vlastnických práv. Sotva automobilka oznámí, že zvažuje investici v Česku, už premiér velkohubě vyhlašuje, že se budou ve veřejném zájmu vyvlastňovat pozemky. Podobná je situace i v případě rozšiřování letiště Ruzyně.

"Předpokládá to rychlé výkupy pozemků a my potřebujeme zákon, který je zákonem západoevropského střihu, včetně toho, že umožňuje rozumně zaplatit lidi za nucené výkupy pozemků ve veřejném zájmu," nechal se slyšet premiér Paroubek, zaklínaje se tím, že stavba automobilky vytvoří v kraji postiženém vysokou nezaměstnaností tisíce nových pracovních míst.

Co je to vlastně ten veřejný zájem? Podle socialistů přavažují práva společnosti nad právy jednotlivce. Máš pozemek? Smůla - my tu chceme postavit továrnu!

Veřejný zájem je ale nebezpečná iluze. Společnost nění nic, co by existovalo nezávisle na jednotlivých členech společnosti. "Veřejný zájem" je pouze sumou zájmů soukromých. V tomto případě je to zájem automobilky - postavit továrnu, prodávat auta a vydělat na tom - a zájem několika tisíc nezaměstnaných - najít práci.

Suma těchto soukromých zájmů na první pohled jasně převažuje nad zájmy vlastníků několika hektarů pozemků. Ale logika ospravedluňující vyvlastňování ve veřejném zájmu by vedla k tomu, že je v pořádku, pokud deset chudších lidí oloupí jednoho bohatšího.

Kromě toho, nikdo neví, co s vyvlastňovanými pozemky jejich vlastník udělá. Když to přeženu: co když tu chce třeba postavit továrnu, která dá práci více lidem, než Hyundai? Nikdo taky neví lépe než trh, jaké investice jsou správné. Státní podpora investic deformuje trhy stejně, jako jakákoliv jiná státní intervence.

Pokud chce Hyundai postavit továrnu, ať si pozemky řádně vykoupí. Je snad a priori dáno, že vlastníci pozemků se nebudou chtít dohodnout?

Tady by někdo mohl namítnout, že vlastníci se budou snažit cenu vyšroubovat nepřiměřeně vysoko - ale co znamená "přiměřená cena"? Co když si vlastník pozemku skutečně cení natolik, že ho bude chtít prodat třikrát dráž, než je průměrná cena pozemků v okolí? Může to být snaha vyždímat zahraničního investora - ale taky nemusí. Pokud v takových případech budou rozhodovat státní úředníci, bude to cesta do pekel. Nebo se snad stavby továren bez vyvlastňování neobejdou? Ale to by přece nikdo nic nepostavil...

V případě letiště Ruzyně jde o něco podobného: stavbě další letové dráhy brání nevykoupené pozemky (viz "S pozemky k nebesům", Ekonom 37/2005, str. 51). Parlamentem hladce projde zákon o vyvlatnění pozemků (kterým stát napraví svoji chybu - pozemky prodal soukromníkům, i když už se o rozšiřování letiště uvažovalo). Podle článku v Ekonomu vlastní část pozemků firma Penta, která je může použít jako "věno" při privatizaci letiště, aby nemusela do nové společnosti vkládat hotovost. Pokud je tom uskutečně tak, je to legitimní podnikatelský záměr, který se zákonodárci chystají svévolně zmařit.

Soukromé vlastnictví je základem fungující tržní ekonomiky, a jako takové by mělo být nedotknutelné. Schválení každého dalšího vyvlastňovacího zákona jen více otevírá Pandořinu skříňku. Teď už si žádný soukromý vlastník nebude moci být jistý, že za ním nepřijde byrokrat, a s odvoláním na veřejný zájem mu jeho majetek nesebere za cenu, kterou sám určí.

UPDATE: blábolit o vyvlastňování pan Paroubek nemusel, podle včerejších HN jsou vlastníci pozemků ochotni se dohodnout. Možná tuší, že kdyby dělali problémy, tak by mohlo být zle.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1169x (počítadlo funguje od 1.4.2006).