Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Nikdo si nemůže být jist svým životem, svobodou či majetkem, když zákonodárci zasedají."

- Mark Twain

Další příspěvky v rubrice

- Byrokrati vs. byrokrati. Kdo vyhraje?, 24.07.2006
- Máme právo na levný roaming?, 29.03.2006
- Evropská unie je cirkus, 16.10.2005
- Zamotané dráty, zamotaná regulace, 11.04.2005
- Nic nového pod evropským sluncem, 11.04.2005
- více...

Evropský úřad pro regulaci internetu?

napsáno 21. 09. 2005 v 00:00  |  rubrika: Evropské nesmysly

Unijní úředníci se překonali, a vyplodili mimořádně stupidní prohlášení. Evropská komise prý hodlá zvážit regulaci internetu.

Tištěná média v Evropské unii začínají ustupovat internetu a digitaliazci. Bez reforem a inovací na tom budou noviny stále hůře, varuje komise.

Proč ale potom zvažuje regulaci internetu? Úředníci evidentně chápou podstatu problému - trh se vyvíjí, klasická média na to musí reagovat. Nic nového pod sluncem. Změny se dějí dnes a denně v každém odvětví.

Komise ale usoudila, že jsou v ohrožení nějaká "pracovní místa". ("Trh tištěných médií zaměstnává 750 tisíc lidí ve 64 tisících společnostech".) Odvolávat se na ochranu a vytváření pracovních míst je dnes bohužel velmi módní. Co na tom, že ta ochrana má obykle právě opačné než zamýšlené důsledky.

Netřeba sáhodlouze teoretizovat. Kdyby Evropská komise existovala v roce 1450, nechala by asi popravit Johanna Gutenberga. Jeho technologie přece ohrozila pracovní místa tisíců písařů!

A co tedy komise udělá? Uloží občanům povinnost číst klasických novin? Použije peníze zkonfiskované daněmi na bombastickou reklamní kampaň o tom, jak je skvělé číst noviny a jak je internet nespolehlivý zdroj informací? Nebo zavede regulaci toho, o čem a kolik toho smí internetové servery napsat?

Komentovat praktickou proveditelnost jakékoliv regulace internetu snad ani nemá smysl. I když jak ukazuje čínská praxe, obsah sítě, resp. přístup k němu, se regulovat do jisté míry dá - chce se snad Komise vydat čínskou cestou cenzury?

Jedno z těch 750 tisíc pracovních míst je i moje. Neměla by tedy uvažovaná regulace v mém zájmu? Nejsem šílenec, když tohle píšu? Nejsem - jen se snažím uvažovat konzistentně.

Kromě toho, jakákoliv snaha státu něco chránit se dříve či později zvrhne v pravý opak. Pokud unie vytvoří klasickým médiím privilegované postavení, nebudou se noviny muset snažit nic změnit. Nakonec je čtenáři tím spíše opustí.

UPDATE: rozhořčoval jsem se více, než bylo nutné. Agenturní zpráva původní prohlášení poněkud zveličila. Ale podstata zůstává v podstatě stejná: unie se hodlá strkat prsty někam, kde dosud příliš neotravovala. O regulaci se v původní zprávě explicitně nemluví - ale proč potom komise celou iniciativu spustila? Porč cítí potřebu řešit vztah starých a nových médií, a nenechá to na mediálním trhu samotném?

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1179x (počítadlo funguje od 1.4.2006).