Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Je snadnější ukázat zmatek, který musí doprovázet reformu, než řád, který po ní má následovat."

- Frédéric Bastiat

Další příspěvky v rubrice

- Tápete? Nasměruje vás politický kompas, 21.06.2006
- Lidé nejsou matematické proměnné, lidé jednají..., 29.05.2006
- Kapitalismus jako tragický omyl?, 18.10.2005
- Češi největšími liberály?, 28.05.2005
- Dvacet let. Za co?!, 28.05.2005
- více...

Liberální Strana zelených? Ani omylem!

napsáno 12. 08. 2005 v 00:00  |  rubrika: Liberalismus

Malé strany podepsaly takzvanou Pražskou výzvu. Chtějí "nabídnout pražským voličům silnou liberální alternativu". jak se ovšem do "Liberální alternativy" dostala strana zelených, to mi není jasné.

Nebudu tu rozebírat politické šance celého uskupení. Jde mi pouze o to, že si nálepku liberálů snaží uzurpovat subjekty, které jsou liberální asi stejně jako taťulda od Grebeníčků. Příliš se neorientuji v programech jednotlivých stran, pokud ale jde o program Strany zelených, stačí letmý pohled. Následuje několik citací z programu:

"Strana zelených je přesvědčena, že média jsou veřejným statkem a je nezadatelným právem veřejnosti, aby obsah médií primárně sloužil komunikačním potřebám demokratické společnosti, a nikoli ekonomickým zájmům jejich provozovatelů." O kousek dále: "Strana zelených nepokládá současné regulace v udílení licencí za dostatečně přísné."

Ale samozřejmě. Média jsou veřejný statek. Taky knihy, filmy, divadelní představení. A vůbec, soukromí majitelé hnaní ziskem nezajištují tu správnou objektivitu a správné informování o ekologických otázkách. Tak proč všechno neznárodnit...

Dále: "Moderní národohospodářská politika uznává fakt, že ekonomické zájmy je třeba podřídit zájmům ekologickým."

Tak nevím, co si kde zelení o ekonomii přečetli. Moderní ekonomové si uvědomují, že čisté životní prostředí není samozřejmost, ale luxus. Není náhoda, že v chudých zemích je často ekologická situace dosti neutěšená. Kromě toho, že je příroda šumafuk vládám, je logicky méně důležitá pro lidi, kteří mají problémy s holou obživou. Teprve bohaté západní ekonomiky si mohou dovolit nemalé investice do čistých technologií.

A dále: " Všechny tyto složky společného dědictví [myslí se příroda, ale i veřejné služby] se dnes ocitají pod ohromným náporem nadnárodních korporací, které se je pokoušejí privatizovat a prodávat, jako by šlo o obyčejné zboží."

Jasně, svedeme všechno na zlotřilé kapitalisty. A když jsou dokonce NADNÁRODNÍ, jsou ještě zlotřilejší.

"Zasazujeme se za diskriminační cla proti vývozu nezpracovaného dřeva, nerostných surovin a elektrické energie."

Tohle je opravdu zajímavé. Dovedete si představit, jak by vypadal svět bez obchodu se surovinami? Já ano. Tenhle text bych v takovém světě rýpal pazourkem do stěny jeskyně.

A takhle by se dalo pokračovat.

Kdysi jsem někde na Neviditelném psu četl, že zelení jsou jako meloun - navrch zelení, uvnitř rudí s hnědými jádry. To je dost výstižné. Samozřejmě jim neupírám jejich právo věřit v "zelené hodnoty". Jejich program je ale prošpikován ekonomickými omyly a požadavky větších státních zásahů prakticky ve všech sférách života. To rozhodně NENÍ liberální program.

Účast takového subjektu v jakékoliv koalici s nálepkou "liberální" tak v mých očích zcela diskredituje celou skupinu. Čert vém pár lokálních politiků - mnohem horší je rozmazávání pojmu liberalismus.

Komentáře ke článku:

[1] autor: Marijuan-beeruan, vloženo: 08. 12. 2012, 16:32:38

Tak promiňte, ale jste trochu vedle. Já jsem liberál, ale jsem přesvědčen, že Strana zelených je alespoň v otázkách míry os. svobody nejliberálnější a nejdemokratičtější v Čechách. A srovnávat je s Aloisem Grebeníčkem je naprostá blbost. Nikdo jiný než SZ nevyhlásil podporu Pussy Riot, CzechTeku 2005, internetu bez cenzury a nezávislosti tibetu. A spolupracovala s nimi klasicky liberální LiRA, která připustila i větší ekologizaci. Ochrana přírody a svoboda jednotlivce se nevylučuje, naopak...

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1496x (počítadlo funguje od 1.4.2006).