Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Je snadnější ukázat zmatek, který musí doprovázet reformu, než řád, který po ní má následovat."

- Frédéric Bastiat

Další příspěvky v rubrice

- Kdo zachrání vrcholový sport?, 01.08.2006
- Heil Paroubek!, 20.05.2006
- Jezdkyně v Jakartě a britské zuby, 11.05.2006
- Duch Thomase Malthuse straší dál, 15.01.2006
- Fandím Microsoftu, 28.11.2005
- více...

Čas privatizovat NASA?

napsáno 09. 08. 2005 v 00:00  |  rubrika: nezařazené

Tak jsme si oddechli. NASA pro dnešek neznamená "Need Another Seven Astronauts". Raketoplán bezpečně přistál. Stálo to pouhé dva roky vylepšování a miliardu dolarů.

Raketoplány půjdou co nevidět do důchodu. Je tedy třeba hledat alternativní vesmírné dopravní prostředky. NASA už takové plavidlo chystá, nikde jsem ale po uplynulé dva týdny, kdy se letům do vesmíru věnovala nadprůměrná mediální pozornost, neslyšel o soukromnících snažících se dostat do vesmíru.

A že jich není málo. Už vloni vyhrála SpaceShipOne soutěž X Prize. Zatím šlo jen o let do výšky sta kilometrů, což je "oficiální" hranice vesmíru.

Na lety na oběžnou dráhu je třeba řádově více energie (a peněz). Let do sta kilometrů je ale nepochybně dostatečná "jízda" na to, aby se našlo dost vesmírných turistů. S tím počítají i podnikatelé.

A nezastavují se jen u takovéhle větší horské dráhy. Orbitální lety jsou v plánu. Šéf nadace X Prize odvážně předpovídá, že soukromíci by na oběžné dráze mohli být do pěti let. Kdo se na orbitu bez vládních peněz dokáže dostat už v roce 2007, vyhraje 50 miliónů dolarů (vzhledem k nákladům spíš symbolická cena). A pak už je to jen kousek na Měsíc. Na Mars (kdo ví, jak dlouho ještě zůstane terraformace jen sci-fi). A snad jednou ke hvězdám...?

Ale kdo to zaplatí? Není potřeba, aby to dělal stát? Turismus, průmyslový výzkum, těžba surovin... dejme tomu, tady se mohou uplatnit soukromníci. Ale co hledání odpovědi na základní otázky vesmíru? (Když nepočítám tu odpověď, která zní "42").

Samozřejmě je otázka, jestli by nějaký soukromník dal bezmála osm miliard korun za to, aby se strefil do komety. Možná ano, možná ne. Ale daleko větší otázka: je správné (a efektivní), aby takové projekty financoval stát prostřednictvím zdanění? Proč by historii dobývání výzkumu vesmíru nemohli psát výstřední boháči?

Zkrátka a dobře doufám, že vlády si svůj monopol na dopravu do vesmíru neudrží, a že si v relativně dohledné době budu moci za to, co mi z platu zbyde po zdanění, vlastnoručně pořídit fotky Země přinejmenším z oběžné dráhy...

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1133x (počítadlo funguje od 1.4.2006).