Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Vládní řešení nějakého problému je obvykle stejně špatné jako sám problém."

- Milton Friedman

Další příspěvky v rubrice

- Jak uhasit hořící předměstí?, 13.11.2005
- Mlč a plať!, 22.01.2005
- Vůle (možná) dobrá, výsledek špatný, 26.11.2004
- Solidarita musí být, 09.09.2004
- Vyrábějte daňové poplatníky!, 29.06.2004

Zase jednou poslanec Karas

napsáno 29. 08. 2004 v 00:00  |  rubrika: Sociální nesmysly

Vypadá to, že ho snad mám v nějaké zvláštní oblibě, když mu věnuji už druhý příspěvek. Ve skutečnosti jsem čirou náhodou překonal svoji lenost zrovna v době, kdy Karas vyřkl další ze svých - velmi eufemisticky řečeno-, zvláštních nápadů. Bylo to v článku otištěném v MfD 26. srpna pod titulkem Zvyšme daně bezdětným. V úvodu Karas chválí novomanželské půjčky. (K těm vyšel v MfD velmi trefný (prostě proto, že ekonomem napsaný) komentář Marka Loužka. Jen pro zajímavost: Loužek poznamenává, že novomanželské půjčky zavedli poprvé nacisté).

Aby bylo možné financovat novomanželské půjčky, navrhuje Karas zvýšit daň z příjmu bezdětným osobám. Píše: "Na jejich důchody - chtě nechtě - budou vytvářet prostředky děti jiných rodičů." V tom má bohužel pravdu.

Nebylo by ale logickým závěrem navrhnout zrušení průběžného důchodového systému, nebo ještě lépe zrušení celého systému státního důchodového zabezpečení? Vždyť by to bylo v souladu s (nejen) křesťanskými demokraty tolik zdůrazňovanou důležitostí rodiny. Místo toho, aby chtěl posílit odpovědnost jednotlivce za svůj osud, případně solidaritu v rámci rodiny, navrhuje Karas posílení role státu, zvýšení daní, a tedy zvýšení násilí, které stát na občanech vykonává. Zkrátka, Karasův návrh je jen pokračováním jeho zvráceného uvažování, které jsem ilustroval už prvním příspěvkem.

To, že jde o skutečný "úlet", ilustruje i fakt, že sám předseda strany Kalousek hned druhý den "veřejnost ujistil, že nápad poslance Jiřího Karase je v rozporu s oficiálními programovými dokumenty KDU-ČSL". Jedním dechem ovšem Kalousek dodává: "přiměřená daňová progrese, která reaguje na přirozenou potřebu společnosti podporovat svoji budoucnost, tedy rodiny s dětmi, je v současném systému zajištěna odečitatelnými položkami ze základu daně." Více zaobaleně tedy Kalousek schvaluje v podstatě to samé, co explicitně vyjádřil Karas.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1266x (počítadlo funguje od 1.4.2006).