Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Bez zákonů či nátlaku by muži žili v harmonii."

- Lao-C'

Další příspěvky v rubrice

- Aspoň bude na co nadávat, 07.06.2006
- Ať žije (Staro)nová Unie (ne)svobody!, 25.04.2006
- Humanisté všech zemí, spojte se..., 17.04.2006
- Paroubek et circenses, 06.02.2006
- Pomýlená antimponopolní politika, 21.12.2005
- více...

Banko, otřes se!

napsáno 19. 07. 2005 v 00:00  |  rubrika: Politické nesmysly

Raiffeisenbank zvýšila některé poplatky. Banka sice tvrdí, že takové věci plánuje dopředu, přesto to asi chtělo dost odvahy. Výši poplatků z běžných účtů u českých bank se v posledních týdnech dostalo nemalé mediální - a politické - pozornosti.

"Pověst bankovního sektoru je pošramocená a veřejnost žádá nápravu," tvrdí náměstek ministra financí Tomáš Prouza. "Veřejnost naši snahu o férovější vztah ke klientům jednoznačně podporuje," dodává. Pod jednoznačou podporou ovšem rozumí několik stovek podnětů od občanů, které ministerstvo obdrželo. Zdá se spíše, že kampaní proti bankám chce ministr Sobotka získat politické body. Ale koneckonců, komu by se nelíbilo, když někdo jiný bojuje za to, abych platil já méně.

Jenže věc má několik háčků. Jak uvádí [PDF] samotná Česká národní banka, která vykonává dozor nad bankami, je celý spor založený na mylných předpokladech.

Ukazatele míry konkurence v českém bankovnictví totiž rostou. Dochází tedy postupně k pravému opaku domnělých nekalých spiknutí zlotřilých kapitalistů

Další věcí je odvěký problém "spravedlivé ceny". Podle jakých kritérií určí vládní úředníci, jaké poplatky ještě jsou, a jaké už nesjou oprávněné? Co se týče informovanosti klientů, a přehlednosti ceníků, i tady se ČNB trefila do černého konstatováním, že srovnávání produktů je věcí spukromého sektoru (tedy spotřebitelských organizací, médií).

Navíc, v jednom odvětví státní orgány brojí proti domnělému omezování konkurence, v jiných ale udržují deformované trežní prostředí. Čím se (z hlediska žádoucí míry konkurence) liší služby bank a například státní pošty? Nechť si stát zamete před vlastním prahem, pak teprv může něco namítat proti bankám.

K poplatkům se vyjádřil i člen bakovní rady ČNB Miroslav Singer. Na konci rozhovoru velmi vtipně odpálkoval absurdní návrh, aby platby občanů státu byly zproštěny poplatků...

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1205x (počítadlo funguje od 1.4.2006).