Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Svoboda je nejlepší školou ctnosti."

- John Milton

Další příspěvky v rubrice

- Aspoň bude na co nadávat, 07.06.2006
- Ať žije (Staro)nová Unie (ne)svobody!, 25.04.2006
- Humanisté všech zemí, spojte se..., 17.04.2006
- Paroubek et circenses, 06.02.2006
- Pomýlená antimponopolní politika, 21.12.2005
- více...

Léčit příznaky nepomůže

napsáno 08. 07. 2005 v 00:00  |  rubrika: Politické nesmysly

Ve skotském Gleneagles dnes skončil summit skupiny G8. Na to, jaké se mu dostalo pozornosti, nepřinesl nic převratného.

"Světoví lídři" se rozhodli do roku 2010 zdvojnásobit objem rozvojové pomoci. To nezní špatně. Jak už to ale bývá, politici vzali problém za špatný konec.

Je nutné řešit samotné příčiny chudoby rozvojových zemí, ne snažit se hasit následky.

Jak praví známé přísloví: "Dej člověku rybu a nakrmíš ho na den. Nauč ho ryby chytat a nakrmíš ho na celý život". Chudým zemím, které projeví zájem, je třeba pomoci postavit se na vlastní nohy vlastními silami. "Asijší tygři", například Jižní Korea, se ze zaostalých zemí behěm jediné generace vypracovali mezi nejvyspělejší ekonomiky. Stálo to roky dřiny, ale proč by totéž nešlo v Africe?

Jenže pokud budou západní vlády do Afriky dále pumpovat miliardy, ničemu nepomohou. Dají Afričanům rybu, ne schopnost ryby chytat - a ani motivaci.

Zadlužení subsaharské afriky dosahuje stamiliard dolarů. (Dodejme, že současný veřejný dluh ČR dosahuje třetiny ročního HDP, některé evropské země překročily 100 procent.) Odpuštění dluhů ale mnoho nevyřeší, jen vytvoří podmínky pro další zadlužování (vždyť oni nám to zase odpustí, že). (Skutečné tempo oddlužování ovšem stejně nedosahuje tempa slibovaného).

Stejně tak oficální rozvojová pomoc sama o sobě nikoho nespasí. Tím spíše, pokud ji poskytuje jedna (relativně málo zkorumpovaná) vláda vládě jiné (velmi zkorumpované). Daleko větší naději poskytují konrétní projekty prováděné renomovanými nevládními organizacemi.

A pak je tu zcela klíčový problém, kterého se summit dotkl spíše okrajově. Je jím hluboce pomýlený, nemorální a zvrácený systém zemědělských dotací v rozvinutích zemích. EU, USA a Japonsko podporují svoje zemědělce ročně zhruba 350 miliardami dolarů. Hrstce bohatých farmářů tak dávají mnohonásobně více, než celému rozvojovému světu. Nejenže by tyto prostředky mohly být vynaloženy jinde efektivněji, ale hrají i nemalou roli v udržování africké chudoby. Jen zrušení vývozních subvencí by údajně přineslo nejchudším zemím 70 miliard dolarů ročně. Minimálně stejně významné by bylo i zrušení všech dalších forem podpory, které by otevřelo západní trhy levné zemědělské produkci z rozvojového světa.

Jenže ochotu zrušit exportní podpory už EU deklarovala před více než rokem. Od té doby se mnoho nezměnilo, a i když G8 hodlá dále jednat, nejspíše ještě dlouho se nic nezmění. Zemědělská lobby, například ve Francii, je relativně malá, ale velmi hlasitá.

Další věcí je připravenost samotných chudých zemí. Představitelé přítomní na summitu se zavázali dodržovat "demokratické principy a panství práva". Těžko by ovšem pozvání na summit dostal někdo, kdo se pod takový závazek nepodepíše. Mugabe, a všichni další kleptokrati, masoví vrazi a zloději zůstali doma a škodí dál. Ostatně, není ani třeba mít diktaturu, aby ekonomika byla v rozvratu.

Bez fungujícího podnikatelského sektoru Afirka ale svoji prosperitu moc nezvýší. Jenže aby se mohla rozvíjet ekonomika, musí napřed mít všichni přístup k čisté vodě a neumřít na AIDS (nebo na nějakou banální chorobu), než vůbec stačí dospět do ekonomicky aktivního věku... začarovaný kruh který není snadné rozetnout...

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1217x (počítadlo funguje od 1.4.2006).