Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Pokrok je přesně to, s čím regulace nepočítaly."

- Ludwig von Mises

Další příspěvky v rubrice

- Tápete? Nasměruje vás politický kompas, 21.06.2006
- Lidé nejsou matematické proměnné, lidé jednají..., 29.05.2006
- Kapitalismus jako tragický omyl?, 18.10.2005
- Liberální Strana zelených? Ani omylem!, 12.08.2005
- Češi největšími liberály?, 28.05.2005
- více...

Dvacet let. Za co?!

napsáno 28. 05. 2005 v 00:00  |  rubrika: Liberalismus

Mladá Australanka byla v Indonésii odsouzena k neskutečně krutému trestu za pašování drog.

Schapelle Corby si včera vyslechla rozsudek, který ji posílá na 20 let za mříže. Příběh torchu připomíná některé případy z Thajska: pašování drog, tvrzení o nevině, extrémně vysoký trest. Indonéské věznice patrně nebudou o mnoho komfortnější než ty Thajské.

A za co že byla Australanka odsouzena? Za čtyři kila drog. Ovšem nikoliv heroinu nebo kokainu. V kufru jí našli čtyři kila zeleného listí. Marihuany.

Slyšíte správně. Indonéské úřady hodlají zničit jeden život kvůli troše hloupého sena.

Ať už jsou drogy v Indonésii jakkoliv velkým problémem, společenské nebezpečnost Schapellina činu je minimální. Marihuana je určitě méně škodlivá než indonéské hřebíčkové cigarety:). Tipoval bych, že dovezená marihuana pravděpodobně bude sloužit spíše pro potřebu západních turistů, než pro oblbování indonéské mládeže. Schapelle Corby prostě udělala něco, za co by měla dostat možná tak pokutu a vyhoštění, rozhodně ne 20 let (nebo dokonce trest smrti, i to se mohlo stát). Mimochodem, i teroristé, kteří zabíjeli na Bali, dostali menší tresty.

Tohle mně vede k myšlence na legalizaci drog, kterou tady už nějakou dobu hodlám nastínit. Ona to totiž není taková hloupost, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Důvodem, proč jsou drogy takový problém, je právě jejich kriminalizace. Každé ilegální zboží je automaticky násobně dražší, než při legalizaci. Drogové mafie si k ceně přirážejí náklady na zbraně a úplatky, a také nemalou rizikovou prémii. Při absolutní legalizaci drog by se drogové mafie mohly během krátké doby rozpadnout v konkurenci legálních nabízejících.

A nejspíše by se tím vyřešilo víc problémů najednou. Drogově závislí by méně kradli, zboží na legálním trhu by bylo pod větší kontrolou a méně rizikové. Zároveň by vyschl jeden ze zdrojů financování teroristů (a patrně i severokorejských vrahounů).

Tohle je pohled ekonoma. Střetávají se tady ovšem dva zásadní etické pohledy. Jeden je křesťanský - jelikož braní tvrdých drog se často rovná sebevraždě, a sebevražda je hříchem, křesťané (viz KDU-ČSL) proto legalizaci nikdy nepřipustí. Naopak řada liberálů zastává názor, že nezadatelným právem každého člověka je, škodit sám sobě. (Viz citát Miltona Friedmana: "I'm in favor of legalizing drugs. According to my value system, if people want to kill themselves, they have every right to do so. Most of the harm that comes from drugs is because they are illegal.")

Tenhle názor se dá odvodit ze základního stavebního kamene liberálních teorií, kterým je vlastnictví sebe sama. (Neobstojí tedy ani argument, že pokud někdo škodí sám sobě,k škodí celé společnosti - společnost je suma jedinců, která nemá a nemůže mít jakékoliv nároky ve vztahu k jedinci).

Legalizace drog tedy není vůbec nesmyslnou myšlenkou. Vždyť ještě v 19 století bylo opium vcelku běžnou věcí. Skoro bych řekl, že by tedy dekriminalizace všech drog stála za pokus. Ale nikomu svůj názor nevnucuji, není podložen zrovna hlubokým studiem problematiky.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1649x (počítadlo funguje od 1.4.2006).