Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Omyly potřebují podporu vlády. Pravda obstojí sama."

- Thomas Jefferson

Další příspěvky v rubrice

- Tápete? Nasměruje vás politický kompas, 21.06.2006
- Lidé nejsou matematické proměnné, lidé jednají..., 29.05.2006
- Kapitalismus jako tragický omyl?, 18.10.2005
- Liberální Strana zelených? Ani omylem!, 12.08.2005
- Dvacet let. Za co?!, 28.05.2005
- více...

Češi největšími liberály?

napsáno 28. 05. 2005 v 00:00  |  rubrika: Liberalismus

Podle jednoho průzkumu jsou Češi nejliberálnější z téměř celé Evropské unie. Tak nevím, jestli je to důvod k jásotu nad Českem, nebo pláči nad Evropou. Nejspíš ani jedno.

Výsledky podobných průzkumů nelze přeceňovat, ale přesto je pro mně "liberalismus" Čechů docela překvapením. Ale možná je ten liberalismus jen relativní. Ve Francii a snad i Británii jsou lidé nejvíce pro "kontrolovanou tržní ekonomiku".

Poměrně překvapivý je souhlas podstatné většiny respondentů s tvrzením, že konkurence má pozitivní vliv na ekonomický růst. Příjemným překvapením je i mínění dvou třetin oslovených, že usilování o zisk je pro společnost prospěšné. Je tedy vidět, že myšlenky, které sepsal už Adam Smith, ještě nezemřely.

Jak se ale zdá, většina lidí si příliš neuvědomuje, že nic není zadarmo - 85 procent by chtělo zdravotní péči pro všechny zdarma. Stejně tak si neuvědomují, že tuhá regulace pracovního trhu a "ochrana" zaměstnanců (minimální mzdy, nesnadné propouštění) způsobuje nezaměstnanost.

Vysloveně katastrofální je přesvědčení poloviny lidí, že vědecko-technický pokrok nepřinesl mnoho pozitivního. Tady se zřejmě projevuje vytrvalá mediální masáž ze strany různých ekologistů a rádoby-humanistů.

Tržní ekonomika by podle respondentů průzkumu měla být "solidární, "kontrolovaná", a bránit se globalizaci. Ale to je nejlepší cesta do pekel. Pokud se Evopa obežene ochrannou zdí a bude se izolovat od všech změn, o to více bolestivé bude procitnutí, až se skleník rozpadne.

I pokud Češi skutečně jsou nejliberálnější z celé EU, zůstanou spíš jedním z posledních ostrůvků, který postupně zmizí ve stoupajícím oceánu unijních regulací. A pokud ne, jistě se o naše blaho postará ČSSD.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1319x (počítadlo funguje od 1.4.2006).