Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Není horší tyranie než přinutit člověka zaplatit za něco, co nechce, jen proto, že si myslíte, že je to pro něj dobré."

- Robert A. Heinlein

Další příspěvky v rubrice

- Tápete? Nasměruje vás politický kompas, 21.06.2006
- Lidé nejsou matematické proměnné, lidé jednají..., 29.05.2006
- Kapitalismus jako tragický omyl?, 18.10.2005
- Liberální Strana zelených? Ani omylem!, 12.08.2005
- Češi největšími liberály?, 28.05.2005
- více...

Na obranu kapitalismu

napsáno 03. 05. 2005 v 00:00  |  rubrika: Liberalismus

"Někteří finanční investoři se neobtěžují myslet na lidi, jejichž pracovní místa ničí. Zůstávají v anonymitě, slétávají se na podniky jako kobylky, všechno zničí a odtáhnou dál". Zavádějí do země kapitalistické manýry, jelikož kladou především důraz na krátkodobý zisk. Tím ničí německou ekonomiku a zaměstnanost. Kdo tohle řekl?

Nějaký východněmecký komunista? Kdepak! Předseda německých vládních socialistů (SPD) Franz Müntefering, který se tak snaží sbírat hlasy voličů. Kromě toho prohlásil, že nikdo by neměl vydělávat více než desetinásobek mzdy pokladní v supermarketu. Silným žaludkům doporučuji k přečtení články na iHNed a na iDnes.

I představitelé strany Zelených pobrali víc rozumu než socialisté: "Společnosti musí dosahovat zisků, jinak nebudou žádná pracovní místa." Müntefering přesto blábolí o tom, že "přemrštěné zisky" finančních institucí "ohrožují demokracii".

Nad tím zůstává rozum stát. Kam tahle rétorika povede? K prohlášení všech zisků kapitalistů v souladu s Marxem za nemorální? K vyvlastňování? To už tu přece bylo!

Dokument SPD, citovaný v článku iDnes, útočí na zisk 225 milionů, který firma KKR spolu s Goldman Sachs inkasovala ozdravením firmy Wincor Nixdorf. Že tím zachránily pracovní místa a vytvořily nová, to SPD jaksi pomíjí. Nehodí se jí totiž do krámu tři sta let stará - a platná - poučka Adama Smitha - že totiž sledování vlastních sobeckých zájmů nejlépe zvyšuje blahobyt všech. Podnikatel přece nejvíce získá, pokud nejlépe uspokojí potřeby někoho jiného. Kdyby si politici přečetli aspoň středoškolskou učebnici ekonomie, věděli by to.

Mlátit hlavou do zdi se chce i po přečtení článku Pavla Kohouta Francouzská válka s kapitalismem. Jak vidno, i ve Francii se stalo módou nadávat na kapitalismus. A z Bruselu se k nám pak nesou vzletná vyjádření o evropských sociálních hodnotách.

Nikdo si nevzpomene na slavný výrok Fréderica Bastiata - "Stát je velká fikce, prostřednictvím níž se každý snaží žít na úkor každého." Jak nás učí historie, státní regulace a populistické přerozdělování nikdy nikomu víc bohatství nepřinesly, právě naopak. Jenže politické body taková rétorika a opatření nesou stále...

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1935x (počítadlo funguje od 1.4.2006).