Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Čím zkorumpovanější stát, tím více nových zákonů vydává."

- Tacitus

Další příspěvky v rubrice

- O filmovém socialismu - snad naposledy, 08.08.2006
- Vážně věříte, že potřebujeme ministerstvo kultury?, 26.07.2006
- Český film? Oslíčku otřes se!, 10.07.2006
- Mějme kulturu, soudruzi!, 31.07.2005

Regulovat ceny knih?

napsáno 25. 02. 2005 v 00:00  |  rubrika: Kultura

Server iDnes uveřejnil zprávu o tom, že někteří knihkupci by rádi viděli regulaci cen knih (po určitou dobu od jejich uvedení na trh). Bez ní se totiž nemohou bránit konkurenci obchodních řetězců a velkých knihkupců.

Nejsem první, kdo tento nesmyslný požadavek komentuje. Pouze dodám několik poznámek, které jsou zcela zřejmé pro čtenáře libinst.cz, ale možná ne pro běžného návštěvníka iDnesu.

Spisovatel nemá právo se psaním uživit. Stejně tak žádný podobný nárok nemají ani knihkupci libovolné velikosti. Liberálové znají právo na vlastnictví sebe sama a plodů vlastní práce, žádné právo na práci, na "přiměřený zisk", na ochranu před "nekalou konkurencí" a tak podobně.

Obchodní řetězce a velká knihkupectví jsou jednoduše efektivnější. Tím, kdo profituje, je spotřebitel - pokud ušetříte na levnějších knihách, koupíte si ještě něco navíc. K pochopení těchto principů není zapotřebí nic víc, než špetka zdravého selského rozumu.

Snaha knihkupců je ovšem také snadno pochopitelná - každý výrobce, který podléhá konkurenci, se snaží všemožnými způsoby bránit. Již po staletí mu vždy ochotně na pomoc přispěchá stát s prohlášením, že je veřejným zájmem, aby [doplňte libovolné tvrzení]. V poslední době se přidává i argument, že příslušnou regulaci má většina evropských států. (Takže pokud většina Evropy zavede regulaci naprosto všech cen v ekonomice, patrně se připojíme).

Nářky knihkupců, motivované ve skutečnosti velmi racionální kalkulací, mi připomněly trochu tragikomický článek, který tento týden vyšel ve středočeské příloze MF Dnes. Tady si zase naříkaly autobusové firmy, kterým konkuruje Student Agency (v posledních dnech velmi proslavená firma). Jeden z nich řekl perlu - dopravní obslužnost je zajištěna, ve středních Čechách nejsou potřeba žádní další dopravci. Zákazník se ale ptá na to, jak kvalitní a levné služby mu dopravce poskytne, nic jiného ho nezajímá. Kdo to nedokáže dost efektivně, musí z oboru odejít.

"Knižní síť se začíná redukovat, malí knihkupci zanikají a nakonec by mohlo zůstat jen několik prodejních míst s nabídkou hlavně komerčních titulů," říká Eva Plešková z nakladatelství Lidové noviny. Nevšimnul jsem si, že by třeba takový Kanzelsberger prodával výhradně komerční tituly. Naopak - na bestsellerech si "nahrabe" a může si tak dovolit udržovat širokou nabídku zajímavých, ale ne tak výnosných titulů. A co se týče hypermarketů - tam běžný zákazník nejde proto, aby si koupil spisy antických filozofů.

Malí knihkupci se musí tržním tlakům přizpůsobit, například specializací nebo nabídkou různých doplňkových služeb. Kdo neprojeví dostatečnou invenci, nemůže prosperovat a nakonec z oboru odejde. Joseph Schumpeter tento proces výstižně nazval kreativní destrukcí.

Zavedení pevných cen podporuje údajně řada nakladatelství, mezi nimi Albatros, nakladatel Harryho Pottera. To je ovšem docela nesmyslné. Prodejci přece cenu snižují obvykle na úkor svých marží. Ano, v delším období mohou tlačit i na nakladatele. Na to je jediný recept: snažit se ušetřit na nákladech, nic moc jiného se dělat nedá.

Ještě mně napadá jeden důsledek regulace - pokud vydavatel a distributor uvedou na trh "ležák", půl roku se ho nebudou moci zbavit, protože nebude možné snížit cenu.

Drobná perlička je na konci článku iDnes. Nakladatelka ezoterické literatury si neuvědomuje, že uměle vysoké ceny by jí přivedly ke krachu dřív, než sama podstata její nabídky. Uznávám, je to nadsázka - ezoterické bláboly se prodávají velmi dobře. Jenže i pro ně platí zákony poptávky. A že jí zůstal na skladě skoro celý Harry Potter? Za to těžko můžou řetězce. Čekali byste Harryho Pottera v ezoterickém knihkupectví?:)

Abych nekončil až tak nevážně: řízení cen knih pouze poškodí zákazníka a prospěje neefektivním nabízejícím. Jako kterákoliv jiná regulace.

Komentáře ke článku:

[1] autor: xXx, vloženo: 15. 05. 2007, 13:11:58

kuk

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1429x (počítadlo funguje od 1.4.2006).