Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Levice chce, aby vláda byla vaší maminkou; konzervativci, aby byla tatínkem. Liberálové s vámi chtějí zacházet jako s dospělým člověkem."

- Andre Marrou

Další příspěvky v rubrice

- Jak uhasit hořící předměstí?, 13.11.2005
- Mlč a plať!, 22.01.2005
- Solidarita musí být, 09.09.2004
- Zase jednou poslanec Karas, 29.08.2004
- Vyrábějte daňové poplatníky!, 29.06.2004

Vůle (možná) dobrá, výsledek špatný

napsáno 26. 11. 2004 v 00:00  |  rubrika: Sociální nesmysly

TV Nova dnes ve zprávách upozornila na to, že chystaný zákon o ústavní péči značně zkomplikuje život těm, kdo se starají o opuštěné děti.

Podle návrhu zákona má mít každé takové zařízení přijímací místnost, marodku, hernu, atd. To představuje problém pro malá nestátní zařízení, kde žije vždy několik dětí v péči jedné "tety". Nepochybně je o ně postaráno mnohem lépe, než v klasickém "děcáku". Navrhované podmínky ovšem nebudou moci splnit. Především je asi plnit nechtějí, protože o děti pečují záměrně v domáckém prostředí. (Zprávy TV Nova sleduji na půl ucha, takže mi uniklo, kdo tahle zařízení provozuje.)

Zákon je zatím v připomínkovém řízení. Ať už bude schválen, nebo ne, ukazuje typický problém státní regulace čehokoliv. Tím je potlačování soukromé iniciativy jednotlivců, firem a neziskových organizací.

V tomto případě možná nejde o zlovůli nějakého úředníka, kterému je trnem v oku nestátní sociální péče. Předkladatelé zákona patrně chtějí, aby o děti bylo dobře postaráno. Jen si neuvědomili, že o ně může být postaráno i jinde, než v dětském domově. Pokud se to opomenutí promítne do zákona, stát zkomplikuje nebo zničí život dalším několika desítkám lidí. Dětí.

UPDATE (únor 2005). Napsal jsem o tom zápočtovou práci na předmět HP_614. Jsou tam upřesněné detaily a hlubší komentář (a pár jazykových chyb:) - PDF, 85 KB, v angličtině.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1266x (počítadlo funguje od 1.4.2006).