Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Kromě bombardování je regulace nájmů v mnoha případech nejúčinnějším objeveným prostředkem, jak zničit město."

- Assar Lindbeck

Další příspěvky v rubrice

- Je libo trochu dotovaného sena?, 29.10.2005
- Moře obilí, 01.03.2005

Měla babka čtyři jabka; dostala na ně dotace

napsáno 08. 11. 2004 v 00:00  |  rubrika: Zemědelství

Zapnul jsem tuhle náhodou kolem oběda televizi (tuším že to bylo 22. října), a nestačil se divit. Běžel jakýsi pořad o zemědělcích (Náš venkov?, jsem líný to dohledávat:). Čeští ovocnáři si tu stěžovali, jak těžký život mají - jedna perla za druhou. Některé z nich jsem si letmo poznamenal.

Například zazněl nářek, jak ovocnáři čelí diktátu obchodních řetězců, které upřednostňují svoje zákazníky, spíše než zájmy zemědělců. To je tak půvabný výrok, že ani nepotřebuje komentář:)

Dále si ovocnáři stěžovali, že dosahují nižších cen. Zároveň ovšem přiznávali, že mají nižší výnosy než jejich kolegové v EU. Pokud by tedy zvýšili svoji produktivitu, dosáhli by vyššího zisku, jednodušší je ale zřejmě naříkat.

Na obranu zemědělců se samozřejmě postavil předseda agrární komory, který řekl, že "je potřeba, aby vláda podpořila výstavbu kapacit na zpracování...". Proč by vláda měla z daní podporovat zpracování nadprodukce z neefektivního odvětví? Mám tak omezenou inteligenci, že to nechápu? Je v tom snad strategie? Abychom v případě válečného konfliktu měli dost slivovice a marmelády?

Ovocnáři se stěžovali i na to, že letos vyprodukovali hodně, a utržili málo. Další projev nepochopení ekonomických zákonů. Tento zdánlivý paradox zmiňuje Samuelson v samém úvodu své učebnice:)

Dlužno dodat, že někteří se svoji produktivitu opravdu snaží zvýšit, sdružují se do odbytových družstev, která jsou při jednání s obchodními řetězci silnější a podobně. Je tedy vidět, že zemědělci selský rozum neztratili. Samozřejmě, pokud mohou dostat dotaci, je z jejich pohledu ekonomicky racionální naříkat a natáhnout ruku. Dokud tedy zemědělci budou mít nárok na zvláštní zacházení, jejich nářky uslyšíme asi pořád...

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1432x (počítadlo funguje od 1.4.2006).