Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Otázka je stále stejná: vláda nebo trh. Není žádné třetí řešení."

- Ludwig von Mises

Další příspěvky v rubrice

- Nadnárodní liberálové kují pikle (II.), 19.07.2006

Nadnárodní liberálové kují pikle

napsáno 17. 07. 2006 v 21:59  |  rubrika: Akce

Zlotřilí kapitalisté z celého světa se minulý víkend sletěli do Prahy, aby osnovali svoje odporné plány. OK, dělám si legraci: v Praze se sešlo něco kolem stovky svobodomyslných lidí ze všech koutů zeměkoule. A k nim se přidali účastníci letní univerzity Liberálního institutu, včetně mé maličkosti. Začal tak týden nabitý přednáškami, zapeklitými filosofickými problémy - a pivem:)

Víkendová akce nebyla jen tak ledasjaká slezina, ale výroční pětadvacátý "World Freedom Summit" pořádaný International Society for Individual Liberty. V přátelské a neformální atmosféře (v **** hotelu:) proběhla hlavně série přednášek.

Já jsem měl v plánu dorazit v neděli ráno. Samozřejmě jsem zaspal, a program tak pro mně začal přednáškou José Fernándeze, šéfa liberálního institutu z Kostariky. Nejenže byl Fernandéz vynikající řečník, měl taky co říct. Stál totiž při zrodu tamní (skutečně) liberální strany Movimiento Libertario, která v roce 2002 získala šest křesel v sedmapadesátičlenném parlamentu. Voliči se neobávali, že na nich bude provádět "krvavé experimenty" - naopak, liberálové pro ně představovali alternativu, která jim pomůže zbavit se korupce a odstraní překážky pro podnikání.

Zajímavé ovšem je, co strana udělala, když se blížily letošní volby: otázka zněla: zůstat věrni "radikálně" liberálním principům, nebo trochu ustoupit a získat tak na svou stranu více kandidátů i hlasů voličů? Strana se nakonec rozhodla slevit z principů. A výsledek? Náklady na předvolební kampaň vzrostly několikanásobně (billboardy s bezobsažnými hesly), a počet kongresmenů se nezměnil.

Fernandéz mluvil i o dalších liberálních zkušenostech z jižní Ameriky - mj. o Guatemale, která před lety zcela liberalizovala svůj telekomunikační trh, v důsledku čehož toto odvětví zažilo na místní poměry nevídaný rozvoj.

Další ze zajímavých přednášek měl Ken Schoolland, profesor ekonomie na Hawaii Pacific University a autor knihy Podivuhodná dobrodružsví Jonatana Gullibla. (Knížka je příběhem hrdiny, kterého bouře zanese na ostrov trpící nesvobodou. Základy liberalismu z ní může pochytit i malé dítě. Kniha je ke stažení zde [PDF]).

Ken mluvil o korupci, a začal vskutku netradičně. Svým studentům vždy pokládá otázku: zavedli byste daň, která by každý krajíc chleba zdražila o cent, kdyby vám za to někdo dal 10000 dolarů? Některé odpovědi (typu "ano, vždyť je to jen jeden cent" apod.) byly vskutku pozoruhodné:)

Neodpustím si taky reprodukovat následující Kenův vtip: Dva dělníci pracují na fasádě u kanceláře prezidenta. V tom jednoho přepadne volání přírody. Nechce se mu ale nemáhavě slézat z lešení, tak rozprostře na lešení kus papíru, a vykoná potřebu na něj. V tom se ale zvedne vítr, a co čert nechtěl, papír vlétne rovnou do prezidentovy kanceláře. Dělník se zděsí, rychle sleze z lešení a úprkem běží do kanceláře, aby situaci zachránil. Za chvíli se vrátí: "Tak co, zachránil jsi to?" "Přišel jsem pozdě, prezident už to podepsal..." :)

O letní univerzitě se dočtete v příštím příspěvku.

Komentáře ke článku:

[1] autor: nPu, vloženo: 19. 07. 2006, 10:48:07

byla sranda :-)

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 11784x (počítadlo funguje od 1.4.2006).