Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Nikdo není beznadějněji zotročen než ti, kdo mylně věří, že jsou svobodní."

- Goethe

Další příspěvky v rubrice

- O podnikatelské etice, 07.02.2005

Patenty a copyrighty - samozřejmost nebo další zvrácená regulace?

napsáno 18. 05. 2006 v 14:05  |  rubrika: Podnikání

Tak jsem se vrátil z Lyonu a Paříže (fotky budou) do mnohem méně příjemné reality zkouškového období. V letadle jsem si v novinách přečetl článek o tom, že firma Creative si u amerických úřadů stěžuje společnost Apple za porušení jejího patentu.

Creative chce zabránit prodeji iPodu ve Spojených státech. Jádrem sporu jsou softwarová menu v iPodu, která Apple údajně okopíroval od Creative. Ano, slyšíte správně, způsob jakým se zobrazují na displeji funkce přehrávače, je patentovatelný.

Lépe než jakýkoliv argument ilustruje tento spor komiks...

Běžný argument je, že patenty a copyrighty slouží k ochraně jejich autora. Pokud jste něco vymysleli, máte právo sklízet plody svojí kreativity ... zisky z nového vynálezu a tak podobně. Je tu ovšem několik problémů: za prvé, vždycky se může stát, že bude postižen někdo, kdo danou věc vymyslel náhodou zároveň s vámi. Nebude moci užívat něco, co sám, s použitím svého vlastnictví a schopností, stvořil, aniž by za to byl trestán. Patnentovány jsou často navíc zcela triviální postupy. Za druhé je tu otázka - je vůbec možné vlastnit myšlenku? Kdybychom to dovedli do důsledku, měl by si každý chránit copyrightem cokoliv originálního, co vysloví... A za třetí: historicky copyrighty nevznikly ani tak jako způsob podpory vynálezců a autorů, ale byly velmi často spojeny se snahou panovníka regulovat publikování knih.

Více o této problematice poněkud nestíhám napsat. Další informace ale můžete najít třeba v článku Against intellectual property [PDF] nebo ve skriptech Josefa Šímy Ekonomie a právo. Součástí mého zápočtového martyria bude i sepsání seminární práce o farmaceutických patentech, což je velmi zajímavé téma. Sám jsem zvědavý, na co přijdu, ale určitě to tady zveřejním.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1607x (počítadlo funguje od 1.4.2006).