Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Pokrok je přesně to, s čím regulace nepočítaly."

- Ludwig von Mises

Další příspěvky v rubrice

- Nové léky budou vznikat i bez patentů, 28.06.2006
- Zachránit váš život je příliš drahé, 27.02.2005

Chtělo by to derathizaci

napsáno 30. 12. 2005 v 12:04  |  rubrika: Zdravotnictví

Ministr Rath jede. Denně je ve středu pozornosti médií, radikálně vtrhnul do VZP, skoro každý den z něj vypadne nějaký nový úžasný návrh jak zachránit české zdravotnictví (nebo alespoň pomluva oponenta). Bohužel, Rath vede zdravotnictví přesně tam, kam jej vedlo předchozích buddha-ví-kolik ministrů. Tedy do...

... socialismu.

Pomiňme teď to, jak si Rath notuje s premiérem Paroubkem ve svém agresivním a buranském způsobu vyjadřování. Ve zdravotnictví prostě pokračuje ve stranické linii ČSSD, která by se dala shrnout do hesla: "Hlavně ne trh a suverénního pacienta!" Navrhuje jen další záplaty v systému, který je děravý jako cedník.

Naposledy včera přišel ministr s novými úspornými opatřeními. Nemocnicím prostě pošle méně peněz (ale zároveň jim nařídí zvýšit platy). Nemocnice budou šetřit na zdravotní péči - ale patrně ne tak, že by se jí snažily zefektivnit, ale prostě tak, že sníží její množství.

Podívejme se, co k problémům českého zdravotnictví nedávno napsal lékař Pavel Vepřek v časopise Ekonom (Reforma pro sebevraha, 20. 10. 2005, str. 68): "Kdyby v potravinářství panovala stejná pravidla jako ve zdravotnictví, byla by výživa národa neufinancovatelná". To je naprosto přesné. Ve zdravotnictví panuje krize proto, že v něm nefungují tržní vztahy. Zdravotnictví je pořád jednou nohou v 80. letech. Reformujte systém a problémy zmizí, stejně jako zmizely fronty na banány.

Klíčový problém je to, že ve zdravotnictví nefunguje cenový systém. Pacient nezná cenu svojí léčby, ekonomicky řečeno nedostává signál o vzácnosti zdrojů, které spotřebovává. Navíc, zdravotní pojištění má charakter daně, kterou musí platit všichni a na péči mají také nárok všichni. V konečném důsledku to vede k obrovskému plýtvání.

Pokládám to skoro za urážku čtenáře, psát o něčem tak samozřejmém. Nutnost tržních vztahů ve zdravotnictví si snad uvědomují všichni - tedy kromě premiéra Paroubka. Dokonce sám Rath v rozhovoru pro Ekonom nenápadně připustil zvyšování spoluúčasti pacientů.

Zatím to ale nevypadá, že by byla politická vůle cokoliv měnit. Ostatně, z úniků veřejných peněz ve zdravotnictví musí mít leckdo nemalý prospěch (ovšem pacient má smůlu, protože náklady korupce nakonec nese on).

Reforma zdravotnictví by samozřejmě byla bolestivý proces, který by mohl provést jen politický sebevrah .... to je kouzlo demokracie - volič si na svůj žvanec nedá sáhnout a politik to ví. Proto se všichni snaží najíst ze společného koláče, který je stále menší a menší. A přesně podle ekonomické teorie, jeden státní zásah vyvolává potřebu jiného státního zásahu.

V systému, kde nikdo přímo nenese náklady svojí léčby, mají lidé menší motivaci dbát na prevenci. Rath na to pak reaguje tím, že chce zavádět zdravotní daň na cigarety. (Která asi kouření příliš neomezí, zato hezky přikrmí státní rozpočet). V tržním systému by prostě pojišťovny kuřákům daly mnohem vyšší pojistné.

Daleko závažnější než tohle je ale plýtvání ve zdravotnických zařízeních. Ta prostě nemají motivaci šetřit. Nemají totiž motivaci dosahovat zisku!!!

Pak se může stát, že fakultní nemocnice v Brně nakoupí přístroj, který už ve městě mají jiná zařízení, a který v podstatě nepotřebuje, a ještě k tomu za nejvyšší nabídku (mimochodem rozhodoval o tom ředitel Pohanka, který je nyní náměstkem Ratha, viz Respekt 19.12.2005, "Jak utopit doktora Ratha", str. 4).

Ministr Rath chce tento šílený stav zafixovat zákonem o neziskových nemocnicích, tedy něcím, co jde naprosto proti ekonomické logice. Místo aby uznal, že soukromé nemocnice mohou být daleko efektivnější, lživě je obviňuje z korupce (doporučuji k přečtení), i když má nejspíš sám máslo na hlavě.

Někdy se namítá, že pokud se zdravotnictví odstátní, vrhnou se všichni na lukrativní obory, jako je plastická chirurgie. Tenhle argument je ale trochu děravý. I kdyby se skutečně zdravotnická zařízení mohla snadno přeorientovat, vstupem mnoha nových účastníků do odvětví by prostě míra zisku poklesla. V soukromém zdravotnictví by se tak zisk v různých oborech nejspíše zhruba rovnal.

Uzavřeme opět citací článku lékaře Vepřeka z časopisu Ekonom, o tom jak by mělo zdravotnictví vypadat po reformě: "Lékaři přestávají péči přidělovat, ale usilují o zakázku. Paternalismus je nahrazován partnerstvím. Pojišťovny nadále nevystačí s pohodlným proplácením předložených účtů, ale jsou nuceny aktivně nakupovat a organizovat péči svým pojištěncům. Občané se stěhují z periferie do středu systému; z pasivních konzumentů se stávají zákazníci. Pojišťoven i doktorů. Úkolem pro reformátory není namalovat detailní strukturu zdravotních služeb budoucího zdravotnictví, ale upravit pravidla toho současného tak, abychom se v něm mohli chovat jako zákazníci." Pochybovačům doporučuji k přečtení celý článek.

A modlit se k libovolnému božstvu za pevné zdraví, pokud u kormidla zdravotnictví zůstanou socialisté.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1300x (počítadlo funguje od 1.4.2006).