Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Otázka je stále stejná: vláda nebo trh. Není žádné třetí řešení."

- Ludwig von Mises

Další příspěvky v rubrice

- O filmovém socialismu - snad naposledy, 08.08.2006
- Vážně věříte, že potřebujeme ministerstvo kultury?, 26.07.2006
- Český film? Oslíčku otřes se!, 10.07.2006
- Regulovat ceny knih?, 25.02.2005

Mějme kulturu, soudruzi!

napsáno 31. 07. 2005 v 00:00  |  rubrika: Kultura

V HN vyšel před několika dny rozhovor s ředitelem Letní filmové školy Jiřím Králíkem. Několik sloupců textu plných naříkání nad tím, jak stát kulturu málo podporuje. Naříkání na nesprávném hrobě.

Králík hned zkraje rozhovoru nenápadně natahuje ruku: "Ministerstvu chybějí priority. Filmové festivaly to jasně dokládají, když kritériem při rozdělování dotací není význam pro kinematografii. Z tohoto pohledu je naše Letní filmová škola fenomén, bohužel ministerstvo to tak nevidí. Podporuje spíše festivaly, jejichž prioritou je filmový průmysl, a cítíte za tím byznys."

Pak následují typické nářky nad tím, jak komerce, televize, a podobná svinstva likvidují tu správnou kulturu...

Finančně rentabilní a přitom kvalitní kulturní akce jde opravdu na malých městech dělat špatně, v tom má Králík asi pravdu. Ale jinak se hluboce mýlí.

Vychází totiž z předpokladu, že kulturu může, či spíše musí financovat výhradně stát - aby měl kulturní obyvatelstvo. Tohle ale až příliš zavání komunistickou snahou člověka vychovávat k obrazu strany...

Kultura je ale věcí natolik soukromou, nakolik soukromé jsou myšlenky a estetické prožitky. Žádný státní úředník nemůže objektivně rozhodnout, co je ta "správná" kultura. Navíc stejně vždycky narazí na omezení rozpočtu, ať už ten rozpočet bude jakýchkoliv. Vžycky budou nějací neuspokojení umělci.

Stát také není garantem kvality. Vezměmě si za příklad "veřejnoprávní" - státní - televizi. Ta se snaží konkurovat komerční televizi a vysílá estrády s Karlem Gottem. Ředitel Janeček to pak obhajuje tím, že veřejnoprávní televize je povinná zajišťoval i kvalitní zábavu. Oč kvalitnější je božský Kája na ČT než na Nově, to mi uniká. Ani ČT2 není to, co snad chvíli byla, nebo aspoň měla být. A to nemluvím o politických tlacích na veřejnoprávní média.

Česká televize by měla být okamžitě privatizována. Co na tom, kdyby skutečně nevyplatilo provozovat ČT2. Pravý intelektuál beztak nemá sedět na zadnici před televizí, ale aktivně kulturu vyhledávat.

V situaci, kdyby stát přestal firmám a občanům konfiskovat bezmála polovinu toho, co vytvoří a utrácet to za nesmysly a armády byrokratů, by se nepochybně našlo více firemních sponzorů. Navíc: je důvod věřit, že česká státem financovaná kultura je výrazně efektivnější než zdravotnitví?

Pokud Králík chce, aby stát dotoval kulturu, chce, aby mu ostatní zaplatili jeho kulturní vyžití. Masy prostě chtějí nenáročnou zábavu, na tom se patrně mnoho nezmění. Není ale v pořádku, nutit je, aby mi daněmi přispěly na moje vysoké umění.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1357x (počítadlo funguje od 1.4.2006).