Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Plány se liší. Plánovači jsou všichni stejní."

- Frédéric Bastiat

Další příspěvky v rubrice

- Byrokrati vs. byrokrati. Kdo vyhraje?, 24.07.2006
- Máme právo na levný roaming?, 29.03.2006
- Evropská unie je cirkus, 16.10.2005
- Evropský úřad pro regulaci internetu?, 21.09.2005
- Zamotané dráty, zamotaná regulace, 11.04.2005
- více...

Protekcionisté se nevzdávají

napsáno 20. 03. 2005 v 00:00  |  rubrika: Evropské nesmysly

Socialista Lubomír Zaorálek se v Evropském parlamentu dostal do ostrého střetu s lucemburským premiérem. Šlo o liberalizaci pohybu služeb v EU, praví agenturní zpráva.

Zaorálek řekl, že EU se zpronevěřuje svému závazku vytvořit volný jednotný trh. Křesťanskodemokratiký premiér Jean-Claude Juncker odvětil , že podporuje uvolnění pohybu služeb, nikoli však za cenu, že by plodila další "sociální nespravedlnost". Typický newspeak protekcionistů. Nemůžeme uvolnit obchod, protože zaměstnanci v Česku nemají tak dobré pracovní podmínky.

Nehledě na to, že z volného obchodu by profitovaly všechny strany, toto tvrzení je poněkud vylhané. Včerejší HN napsaly o zprávě OECD, podle které má Česko jednu z nejtužších regulací pracovního trhu. Propustit zaměstnance je v Česku těžší než ve většině zemí Unie. (Firmy si proto najmutí každého dalšího pracovníka rozmyslí...) Minimálně z tohoto pohledu jsou řeči o sociálním dumpingu lživé. Ani výše odvodů na sociální a zdravotní pojištění v Česku jim nenasvědčuje.

Junckerovi jde prostě o ochranu domácích firem. Přesněji některých domácích firem - těch, kterým budou Češi a jiní konkurovat, a které Junckera přesvědčily, že přece potřebují ochranu, jinak všechna pracovní místa ze západu utečou na východ. Aby nemusel hlásat tyto otřepané bludy, obalí je do hezkých řečí o sociální spravedlnost, na ty Evropa slyší.

Trochu paradoxní také je, že za liberalizaci horuje socialista Zaorálek. Je to pochopitelné - jde mu o Česko, které bude z uvolnění pohybu služeb po unii profitovat. Ale pochybuji, že by to dělal kvůli principu - až bude Česko vůči jiným zemím v pozici Lucemburska, nepochybně naši socialisté začnou také hovořit o sociálním dumpingu.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1043x (počítadlo funguje od 1.4.2006).