Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Demokracie, to jsou dva vlci a jehně hlasující o tom, co bude k obědu."

- Benjamin Franklin

Další příspěvky v rubrice

- Je libo trochu dotovaného sena?, 29.10.2005
- Měla babka čtyři jabka; dostala na ně dotace, 08.11.2004

Moře obilí

napsáno 01. 03. 2005 v 00:00  |  rubrika: Zemědelství

Zvěst o tom, že ministr zemědělství Palas bude žádat v Evropě dotace na přepravu českého obilí k moři, už světem před časem proběhla. Skutečně se nejedná o kanadský žert. Tenhle šílený nápad se znovu objevil ve včerejších zprávách na ČT. Veřejnoprávní televize neopominula sloužit veřejnosti a opět dala prostor hysterickým výkřikům zemědělců.

O situaci v zemědělství poreferovaly i HN. Zemědělce letos pravděpodobně čeká "katastrofa" v podobě další nadúrody. "Trh se zhroutí", straší předseda svazu zemědělských podnikatelů. Docela svérázná představa. Vždycky jsem si pod pojmem "zhroucení trhu" představoval pád burz, run na banky nebo přestřelky u vysychajících benzínových pump. Nějak nevím, co se bude "hroutit" teď. Že se hroutí zemědělci, to je jiná otázka, ale trh funguje naprosto normálně. Příliš mnoho obilí = nízká cena.

To by ale nebyl ministr, aby hnedle nepřišel s nějakým spásným nápadem. S návrhem dotací na dopravu přebytků do přístavů asi Palas v Bruselu nepochodí, jinak ale EU zemědělce hýčká. Jak popisuje tento článek, v USA je problém přesně stejný. Zemědělská lobby je silná všude (jen mi zatím nějak uniká proč).

Protekcionismus EU a USA přitom rozvojové země stojí řádově desítky miliard dolarů ročně. Někde v Africe by za ty peníze šťastně žily miliony lidí. Ti jsou také definitivním argumentem proti nesmyslné zemědělské politice. Farmáře není potřeba udržovat ve hře za pomoci dotací. I kdyby všichni zkrachovali, nebo se příští rok katastrofálně neurodilo, zbytek světa se přetrhne, aby nám prodal svoje zemědělské produkty.

Soudě podle logiky ministra zemědělství se ovšem se blíží časy, kdy se u nás budou pěstovat ananasy. V zimě budou u polí stát pionýři a udržovat ohně, aby ovoce nezmrzlo. To se pak bude za dotovanou cenu vyvážet do tropů...

Komentáře ke článku:

[1] autor: roman, vloženo: 12. 01. 2008, 16:34:34

jr to tu super

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1329x (počítadlo funguje od 1.4.2006).