Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Nikdo není beznadějněji zotročen než ti, kdo mylně věří, že jsou svobodní."

- Goethe

Další příspěvky v rubrice

- Jak uhasit hořící předměstí?, 13.11.2005
- Mlč a plať!, 22.01.2005
- Vůle (možná) dobrá, výsledek špatný, 26.11.2004
- Solidarita musí být, 09.09.2004
- Zase jednou poslanec Karas, 29.08.2004

Vyrábějte daňové poplatníky!

napsáno 29. 06. 2004 v 00:00  |  rubrika: Sociální nesmysly

Tak by se daly shrnout úvahy lidoveckého poslance Jiřího Karase. Rodina podle něj "zajišťuje státu převážnou číst reprodukce obyvatel". Tento výrok byl otištěn v MF Dnes (Stát se chová k rodině macešsky) 7. října 2003, vůbec ale není pozdě se jím zabývat teď. Diskuze o populačním úbytku pokračuje a Karas je stále poslancem. Z textu jasně vidíme, že Karas staví stát nad jednotlivce a rodinu. Tvrdí dále, že rodina je "málo respektována" a "nedostatečně podporována v rovině sociální politiky".

"Je v pořádku, že snoubenci ani mladé rodiny stále nemají cenově dostupné byty? Je v pořádku, že rodiče zvažují každý nový přírůstek, protože dávky jsou takové, že narození dítěte znamená sociální újmu?", táže se poslanec.

To je velmi podbízivá a laciná rétorika. Pokud si Karas stěžuje na nedostupnost bytů, nechť bojuje za deregulaci nájemného!

A především: je zcestné myslet si, že pár tisícikorun navíc přiměje lidi mít více dětí. Kdo má jiné hodnoty, dítě si nepořídí - a kdo chce mít potomka, zplodí ho i bez sociálních dávek. V dobách, kdy u nás přídavky na děti nebyly, chudí lidé děti měli. Stejně tak dnes v nejchudších zemích. Jedním z motivů lidí mít děti v zemi bez státního důchodového zabezpečení je totiž důchodové zabezpečení rodinné.

Hlavním cílem tohoto příspěvku ovšem není analyzovat porodnost, ale ukázat, že lidovci jsou vlci v rouše beránčím, a stejně jako socialisté chtějí ovládat a manipulovat lidi. Vrcholem tohoto zvráceného uvažování je závěr Karasova komentáře:

"Není-li stát schopen či ochoten zajistit ani prostou reprodukci obyvatelstva za účelem financování sociálních systémů, neplní svěřené poslání. (...) Jedinou možností, jak obnovit státně důležitou úlohu rodiny, je umožnit v plném rozsahu rodičům plnit jejich funkci - živit a vychovávat novou práceschopnou generaci neboli novou generaci daňových poplatníků."

Pánbůh s námi a lidovci pryč!

P.S.: podle posledních čísel se v Česku začalo rodit o něco více dětí.

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1083x (počítadlo funguje od 1.4.2006).