Blog    Odkazy    Politický kompas    Autor    RSS

Menu

Akce (2)

Evropské nesmysly (10)

Kultura (5)

Liberalismus (9)

Mezinárodní obchod (4)

nezařazené (7)

Podnikání (2)

Politické nesmysly (15)

Pro zasmání (13)

Přečteno jinde (5)

Sociální nesmysly (6)

technické záležitosti (4)

Zdravotnictví (3)

Zemědelství (3)

Životní prostředí (1)

Moudrá slova

"Je dobře, že lidé nerozumí bankovnímu a měnovému systému. Kdyby rozuměli, podle mně bychom tu do zítra měli revoluci."

- Henry Ford

Další příspěvky v rubrice

- Tápete? Nasměruje vás politický kompas, 21.06.2006
- Lidé nejsou matematické proměnné, lidé jednají..., 29.05.2006
- Kapitalismus jako tragický omyl?, 18.10.2005
- Liberální Strana zelených? Ani omylem!, 12.08.2005
- Češi největšími liberály?, 28.05.2005
- více...

Na obranu pokroku

napsáno 18. 02. 2005 v 00:00  |  rubrika: Liberalismus

"Jak komunismus, tak neoliberalismus jsou mesianistická hnutí. Sice spoléhají na rozum a vědu, ale ve skutečnost jsou pokračováním náboženské víry "jinými prostředky", tvrdí John Gray, profesor London School of Economics. Jeho knihu Kacířství proti pokroku a dalším iluzím minulý víkend v MF Dnes recenzoval Jiří Pehe.

Marxismus i "kult svobodného trhu" Graye slibují lidstvu "konec dějin" - okamžik, kdy lidstvo bude jednou provždy zbaveno nedostatku a nesvobody. To ale nikdo netvrdí! Žádný liberál nemůže tvrdit, že lidstvo bude jednou mít na co si vzpomene. Zdroje prostě jsou omezené, alespoň na planetě Zemi. Svobodný trh ale vytrvale maximalizuje užitek lidstva pomocí nich dosahovaný. Mimochodem, k otázce omezenosti zdrojů a nebezpečnosti pokroku velmi trefně "blognul" transhumanismus.cz

Technologický pokrok podle Graye není doprovázen pokrokem v oblasti etiky a politiky. Lidská podstata zůstává barbarská a iracionální a pokrok se tak nakonec může projevit třeba větší ničivostí příští války. Dejme tomu, lidská podstata je barbarská. Potom je ale barbarská i podstata státu, protože stát není nic jiného než skupina lidí. Ti navíc svůj barbarismus mohou skrývat za vznešená slova o demokracii. Gray se bojí oslabování státu a privatizace nebezpečných technologií - nebezpečné technologie v rukou jednotlivců ale nejsou o nic více nebezpečné než v rukou státu.

Možnost zneužití technologií tu byla odjakživa. Ano, skoro každou technologii člověk nějak zneužije. Jenže zároveň každá technologie posouvá člověka kupředu a přináší více užitku než škody. Je to technologický pokrok, díky kterému se Gray mohl dožít dost vysokého věku na to, aby mohl napsat "moudrou" knihu (a aby ji nemusel opisovat husím brkem).

Přidat komentář:

Zatím nejsou povoleny HTML tagy, nefunguje rozpoznávání URL. Délka komentáře je omezena na 1500 znaků.

Tři a čtyři rovná se:

 

Příspěvek zobrazen 1241x (počítadlo funguje od 1.4.2006).